Haberler

07 Kasım 2017

Guatemala Uzman Doktor Heyetine Kolposkopi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Guatemala’nın ikinci büyük şehri Quetzaltenango’daki tek devlet hastanesi olan San Juan De Dios Batı Bölge Hastanesi’nden 4 uzman doktora Ankara’da Kolposkopi eğitimi düzenlendi.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Faaliyet coğrafyasında özellikle sağlık alanında mesleki eğitim projelerine desten veren TİKA tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Guatemala’nın ikinci büyük şehri Quetzaltenango’daki tek devlet hastanesi olan San Juan De Dios Batı Bölge Hastanesi’nden 4 uzman doktora Ankara’da Kolposkopi eğitimi düzenlendi.

Guatemala’nın ikinci büyük şehri Quetzaltenango’daki tek devlet hastanesi olan San Juan De Dios Batı Bölge Hastanesi’nden 4  uzman doktora Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kolposkopi alanında 1 hafta süreli eğitim verildi.

Guatemala, Latin Amerika’nın en yoksul 10 ülkesinden biri ve nüfusunun %32’si günde 2 ABD Dolarından az bir miktarla geçimini sürdürüyor. Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle devlet tarafından sunulan sağlık hizmetleri Dünya standartlarının çok gerisinde kalıyor ve söz konusu menfi durum ülkede ihtiyacı karşılayacak doktor ve tıbbi ekipmanın olmamasından dolayı daha da kötü bir hal almış durumda.

TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen proje ile kadın/anne sağlığının iyileştirilmesi konusunda maddi ve insani kaynakları kısıtlı Guatemala’ya destek olundu. Türkiye’nin kolposkopi alanında bilgi, tecrübe ve kapasitesi Guatemalalı uzman doktor heyeti ile paylaşıldı.  Eğitim programı kapsamında ayrıca Türk Kolposkopi ve Servikal Patolojiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kunter Yüce de Guatemala uzman doktor heyetine bir seminer verdi.

Program sonunda katılımcılar TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederek, Türkiye ve Guatemala arasında bilhassa sağlık alanındaki proje ve faaliyetlerin artarak devam etmesini arzu ettiklerini ifade ettiler.

Sonraki Haber

TİKA Kadınları Destekleyerek Kosova’nın Kalkınma Sürecine Katkı Sağlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkan ülkelerinin kalkınması için kadınları üretime teşvik ediyor.   Balkanlarda uyguladığı projeler ile ülkelerin ekonomik büyümelerine ve kalkınma süreçlerine katkı sağlamaya başlayan TİKA, uygulamaya koyduğu farklı üretim ve...