Haberler

02 Mayıs 2023

TİKA, Afganistan’ın Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Herat kentinde bulunan Herat Sultan Gıyaseddin Guri Lisesine sıra ve masa desteğinde bulundu.

Herat şehir merkezinde bulunan ve şehrin tarihi okullarından olan Sultan Gıyaseddin Guri Lisesi, eğitim kalitesi açısından ülkede ilk sıralarda yer alıyor. İlk, ortaokul ve lise düzeylerinde 12.000 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, 200’den fazla öğretmen görev yapıyor.

Ancak okuldaki birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar öğrencilerin çoğu, okulun altyapı imkanlarının az olması ve sınıflarda sıra masası bulunmaması nedeniyle yerde ve yıpranmış halılar üzerinde eğitim görüyordu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen donanım desteği projesiyle, okulun ihtiyacını karşılayacak şekilde toplamda 500 adet öğrenci masası ve sırası ile 50 adet öğretmen masa ve sandalyesi desteği sağlandı.

Afganistan’daki çalışma alanlarının başında gelen eğitim destekleri çerçevesinde, TİKA tarafından yapılan sıra masa desteğinden dolayı önemli bir ihtiyaçlarının karşılandığını vurgulayan okul idarecileri ile öğrenciler memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Ulanbatur’a bağlı Nalayh Belediyesinde çadırlarda okul öncesi eğitim alan çocuklar için okul binası inşa edildi. TİKA, Moğolistan genelinde eğitim sektöründeki en büyük sorunlardan biri olan kreş...