Haberler

02 Mayıs 2023

TİKA, Afganistan’ın Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh ve Saripul Vilayetlerinde bulunan devlet okullarına toplam 500 adet masa sıra takımı desteğinde bulundu.

Mezar-ı Şerif Eğitim Müdürü Elhafız Muhammed Naim Belhi, Saripul Vilayeti Eğitim Müdürü Mevlevi Muhammed Rahmani, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ve Afgan yetkililerin katılımıyla iki ayrı vilayette düzenlenen törenlerde masa-sıra takımları okullara teslim edildi.

Proje kapsamında takımlar; Saripul Vilayeti’nde bulunan İmam Yahya Lisesi, Katta Kale Lisesi, Sarde Lisesi ve Humdan Orta Okulu ile Belh Vilayeti’nde bulunan Şeyh Muhammed Seddık Şahap İlkokulu, Yahya Ömeri Lisesi, Bibi Nezahat Beşermel Lisesi ile Mahcube Hirevi İlkokulu’na ulaştırıldı

Belh ve Saripul Vilayetleri Eğitim Müdürleri yaptıkları konuşmalarda, Afganistan eğitim alt yapısının iyileştirilmesi konusunda TİKA’nın sağladığı destekler için hem kendi bakanlıkları hem de öğrenciler adına teşekkür ettiler.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise, anılan okulların imkanlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktan son derece memnun olduğunu dile getirerek, yaklaşık 20.000 öğrencinin faydalanacağı projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

TİKA tarafından 2023 yılında yürütülen projelerde, Kuzey Afganistan’da bulunan 9 vilayette ihtiyaç sahibi okullara toplam 800 adet masa sıra takımı desteği verildi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Ulanbatur’a bağlı Nalayh Belediyesinde çadırlarda okul öncesi eğitim alan çocuklar için okul binası inşa edildi. TİKA, Moğolistan genelinde eğitim sektöründeki en büyük sorunlardan biri olan kreş...