Haberler

28 Temmuz 2016

TİKA Afganistan’da Öğretmenlere Yönelik Kapasite Arttırma Programına Devam Ediyor

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile 1575 öğretmene yönelik düzenlenen Kapasite Arttırma Programı kapsamında,  8 program sonucunda 1001 matematik öğretmeni ve 128 kimya öğretmeni sertifikalarını aldılar.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı'nca hizmet içi eğitime tabi tutulan 3 bin Afgan öğretmenin 1575'inin eğitimleri Türkiye tarafından destekleniyor.

TİKA, Afganistan'da uzun süredir devam eden iç savaş ve terör ortamı nedeniyle birçok öğretmenin özellikle matematik, fizik ve kimya gibi dallarda yeterli düzeyde eğitim kapasitesine ulaşamamasından dolayı Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı 3 bin  öğretmene yönelik hizmet içi eğitim programına, 1575 öğretmenin bu eğitimlerini sağlayarak destek veriyor.

TİKA’nın Kabil'deki Sürekli Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen eğitimlerde 7. ve 8. dönem tamamlandı. Hizmet içi eğitimi tamamlayan 266 Afgan öğretmene düzenlenen törenle sertifikaları TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin ve Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Dairesi Başkan Yrd. Abdul Hak Rahmati tarafından verildi.

Törende konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin “Afganistan Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 1575 öğretmene yönelik yürüttüğümüz kapasite arttırma eğitimlerinin 7 ve 8. Programlarını tamamladık. Şimdiye kadar bu programları başarı ile tamamlayan 1001 matemaktik ve 128 kimya öğretmenine sertifikalarını verdik. Bundan sonra yapacağımız programlarla söz verdiğimiz 1575 rakamını ulaşacağız” diye konuştu.

Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Başkan Yrd. Abdul Hak Rahmati “TİKA tarafından öğretmenlerimize yönelik yürütülen kapasite arttırma programları çok önemli çünkü öğretmenlerin hem öğrenmesi hemde öğretmesi gerekli bu da ancak öğretmenler ders verirken derslerine hakim olabilmeleri için düzenlenen kapasite geliştirme programları ile mümkün olur. TİKA’nın katkılarını takdir ederek gelecekte de bizi yanlız bırakmamasını talep ederiz.” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Serdar Çam: ‘’FETÖ Bulunduğu Her Ülke İçin Tehlikedir”

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları öncülüğünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye destek gösterisi düzenledi. TİKA Başkanı Serdar Çam telefon bağlantısı ile Üsküp’e bağlanarak FETÖ terör...