Haberler

10 Nisan 2023

TİKA, Afganistan’da Kadınların Meslek Edinmesine Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat şehrinde bulunan Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi binasının tadilatını yaparak, merkeze malzeme ve donanım desteğinde bulundu.

Merkezde düzenlenen malzeme teslimi töreninde konuşan Herat İl Sosyal İşler Müdürü Ebu Muhammed Mensur, TİKA’nın her zaman kendilerine destek olduğunu ve binanın tadilatı ve donanımının TİKA tarafından yapıldığını kayderek, Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür etti.

Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezinin Sorumlusu Fatime Tohi ise verilen destek sayesinde daha çok eğitim verebileceklerini vurguladı. Merkezde bulunan eğitimci ve öğrenci kadınlar da yapılan büyük destekten dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz de teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Afganistan’da dezavantajlı gruplara her zaman öncelik vermekteyiz. Bu açıdan kadınların eğitimi ile üretimine katkıda bulunmak adına büyük kapasiteye sahip bir merkezin fiziki şartları ile beraber donanım imkanlarını iyileştirdik. Geçen sene merkez binasının genel tadilatı, çevre düzenlenmesi ve bahçede bir pazar yeri kurulması işini gerçekleştirmiştik. Bu senede geçen yıl yaptığımız gibi temin etmiş olduğumuz ofis malzemeleri, 68 adet dikiş makinesi ve mutfak araç gereçleri sayesinde hem öğrenen hem üreten kadınlar için kapsamlı bir zemin oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

2006 yılından bu yana faaliyet gösteren merkezde her sene 1.000 kadına terzicilik, kuaförcülük, aşçılık mesleki eğitimleri ile Kur’an-ı Kerim ve yabancı dil eğitimleri veriliyor.

 

Sonraki Haber

Türkiye Tarım Alanındaki Tecrübesini Tacikistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi bünyesinde kurduğu 25 dönümlük araştırma-uygulama Meyve Fidanı Üretim Merkezi’nde üniversite akademisyenleri ve uzmanları için bir eğitim düzenledi. Türkiye'den...