Haberler

12 Nisan 2023

Türkiye Tarım Alanındaki Tecrübesini Tacikistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi bünyesinde kurduğu 25 dönümlük araştırma-uygulama Meyve Fidanı Üretim Merkezi’nde üniversite akademisyenleri ve uzmanları için bir eğitim düzenledi.

Türkiye'den giden eğitmenler tarafından 13-17 Mart 2023 tarihleri arasında araştırma-uygulama meyve bahçesinde 5 gün boyunca üniversitede görev yapan 20 öğretim üyesi ve 40 öğrenciye yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi.

Eğitimler kapsamında, meyve bahçesindeki farklı meyve türleri için budama ve terbiye sistemleri teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitim programı kapsamında bahçenin tamamı budama, ilaçlama ve bakım işlemlerinden geçti. Fidan üretim tesisindeki anaçların üretimi hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Ayrıca, modern meyvecilikte uygulanan sürgün göz aşısı, yongalı göz aşısı vb. aşılama yöntemleri anlatıldı ve uygulamalı olarak gösterildi.

Ülkedeki mevcut meyve ağaçlarının yaşlanmaya başladığı bir dönemde, TİKA tarafından yılda yaklaşık 100 bin meyve fidanı yetiştirme kapasitesine sahip olan merkezin Ziraat Üniversitesi bünyesinde kurulması, ülke tarımı için stratejik öneme sahip bir adım olarak değerlendiriliyor.

Meyve Fidanı Üretim Merkezi hakkında

TİKA, 2022 yılında gerçekleştirilen projede Tacikistan'ın ilk meyve fidanı üretim merkezini kurmuştu. Proje kapsamında, 25.000 metrekarelik alana 2.000 elma, 350 kiraz ve 360 erik fidanı ile farklı türlerde 12.500 elma anacı dikildi. Ayrıca, modern sulama alt yapısı, örtü destek sistemi ve zirai meteoroloji istasyonu kuruldu.

Proje, üniversitedeki öğrencilerin mesleki bilgi ve deneyimlerinin artırılması, uygulamalı eğitimlerinin desteklenmesi, alanda tecrübe kazanmaları ve üniversitenin ziraat alanındaki eğitim ve bilimsel çalışmalarına katkı sağlamayı amaçladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Oş kentinde bulunan Bölge Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde kurulan Laporoskopi Odası’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, Oş Bölge...