Haberler

20 Kasım 2023

TİKA, Afganistan’da Kadınlara Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Belh vilayetinde engelli kadınlara yönelik düzenlenen biçki-dikiş ve nakış kurslarına malzeme desteğinde bulundu.

Düzenlenen ekipman teslim törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolos Muavini Mustafa Küçüktetik, Belh Vilayeti Çalışma ve Sosyal İşleri Müdürü Müftü Nasir Ahmet Ebu Halit, Belh Vilayeti Şehir Eğitim Müdürü Mevlevi Muhammed Naim Belhi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Afganistan Şehitler ve Engellileri Koruma Derneği yetkilileri, kadın kursiyerler ile medya mensupları katıldı.

Afganistan Şehitler ve Engellileri Koruma Derneği Başkanı Hacı Zekrullah Mazlumyar törende yaptığı konuşmada, TİKA'nın engellilere yönelik kurslarının kalıcı ve sürdürülebilir bir destek olduğunu belirtti. Kursiyerlerin meslek sahibi olduktan sonra aile ekonomilerine önemli katkı sağladığını ifade eden Mazlumyar, TİKA’ya sağlamış olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise konuşmasında, TİKA tarafından desteklenen kurslara katılan bireylerin, mesleki beceri kazanmalarından dolayı iş bulma sürelerinin kısa olduğuna dikkat çekti. Taşdemir, 2022 yılında başlatılan ve 6 ay süren benzer mesleki eğitim kursunun 1. etabının etkin ve başarılı bir şekilde tamamlandığını ve kursu bitiren tüm engelli kursiyerlerin iş sahibi olduğunu vurgulayarak, TİKA’nın dezavantajlı gruplara yönelik desteğin sürdürüleceğini ifade etti.

TİKA destekleri ile engelli kadınlar için düzenlenen halı dokumacılığı, sıvı ve katı sabun yapımı ile biçki-dikiş ve nakış kursları ile engelli erkekler için gerçekleştirilen ayakkabı tamirciliği ve üretimi, demir doğrama ve metal kaynakçılığı kurslarını tamamlayarak meslek sahibi olan yaklaşık 200 engelli birey aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

TİKA ve Afganistan Şehitler ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen projede, biçki-dikiş ve nakış alanında eğitim verilecek. Proje kapsamında bedensel engelli kursiyerler altı ay sürecek olan meslek edindirme kurslarından faydalanacak.

Sonraki Haber

TİKA, Arjantin’de “Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu”nda Kütüphane Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan “Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu”na yeni bir kütüphane kuruldu. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ülkemizin adını taşıyan “Türkiye Cumhuriyeti İlkokuluna” TİKA tarafından yapılan destek ile...