Haberler

29 Mart 2022

TİKA Afganistan’da İbn-i Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine Rehabilitasyon Merkezi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil Program Koordinasyon Ofisi tarafından bin yataklı İbni Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine Rehabilitasyon Merkezi Havuzu ve su kuyusu açıldı.

TİKA, Afganistan’da ve dünya genelinde büyük bir sorun olan uyuşturucu kullanımını azaltma ve uyuşturucu bağımlılarını tedavi etmek amacıyla Afganistan’ın en büyük bağımlı tedavi hastanesine rehabilitasyon havuzu inşa etti. Ayrıca rehabilitasyon merkezini ve tüm hastane alt yapısını destekleyecek 150 metre derinliğinde su kuyusu da açıldı. TİKA Kabil Ofisi söz konusu projeler için açılış programı düzenleyerek hastane kullanımına sundu.

İbn-i Sina Bağımlı Tedavi Hastanesi Rehabilitasyon Merkezi havuzu ve su kuyusu açılış programına T.C. Kabil Büyükelçi Cihad Erginay, Afganistan Sağlık Bakan Yardımcısı Mevlevi  Habibullah Akhundzada,  İbn-i Sina Bağımlı Tedavi Hastanesi Başhekimi Şeyh Abdul Nasir Minkad, Türkiye Maarif Vakfı Başkan Yardımcısı Ahmed Tukur, Türk Kızılayı Afganistan Delegasyon Başkanı Farid Ahmed Ziya, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, T.C. Kabil Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Cengiz Aydemir, basın mensupları ve diğer misafirler katılım sağladı.

Açılış programında Büyükelçi Erginay Afganistan genelinde 3,5 – 4 milyona yakın uyuşturucu bağımlısı olduğundan bahsederek ülkede uyuşturucu kullanımını azaltılması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Açılışı yapılan projenin bağımlılıkla mücadelede önemli katkı sağlayacağını kaydeden Erginay, uyuşturucu kullanımını azaltmanın yollarının, çiftçiler tarafından uyuşturucu ile eşdeğer maliyete sahip, ekonomik geliri yüksek ve zararsız malzemelerin yetiştirilmesine teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Erginay, Türkiye olarak her zaman olduğu gibi Afganistan halkının yanında yer alacaklarını ve farklı alanlarda yardımların devam edeceğini ifade ederken ilerleyen dönemlerde Afganistan genelinde uyuştucu kullanım ve üretiminin önemli ölçüde azalmasını umut ettiklerini belirtti.

Afganistan Sağlık Bakan Yardımcı Habibullah Khundzada ise projenin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Afganistan Halk Sağlık Bakanlığı’nın görev alanlarından birinin de uyuşturucu ile mücadele olduğunu söyledi. Uyuşturucu bağımlılığını azaltma konusunda bakanlık olarak farklı sorunlara ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Khundzada, uyuşturucu bağımlılarının Afganistan’ın toplam nüfusunun %10'unu oluşturduğunu aktardı. Daha önce yabancı ülkeler tarafından finanse edilen aktif bağımlı tedavi hastaneleri olduğunu belirten Khundzada, yardımların kesilmesiyle bu hastanelerin hizmet veremediğini söyledi. Böylesine donanımlı bir merkezi inşa ettiği için TİKA’ya teşekkür eden bakan yardımcısı,  bu tür yardımların devam etmesini temenni etti.

Hastane Başhekimi Abdul Nasir Minkad, bu projeyi hayata geçiren TİKA’ya teşekkürlerini iletirken, bundan sonra da bağımlıların tedavisine yönelik bu tür projelerin devam etmesini temenni ettiğini aktardı.

TİKA Kabil Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Zühtü Çal ise, Afganistan’ın kanayan yarası olan uyuşturucu bağımlılığını azaltmak amacıyla 2019 yılında, İbn-i Sina Bağımlı Tedavi Hastanesine Sosyal Yeşil Alan Parkı oluşturduklarını, 2021 yılında ise soğuk su rehabilitasyon merkezi havuzunu açtıklarını, 150 metre derinliğinde su kuyusunu ve 26.000 litrelik su deposunu inşaa ettiklerini belirtti. “Uyuşturucu bağımlıları tedavisi ve bağımlı sayısının azaltılaması bizlerin insani ve vicdani görevimizdir” diyen Çal, bundan sonra da Afganistan’ın her alanında insani yardımlara ve kalkınma projeleri uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Program hediye takdimi ve projelerin yerinde ziyareti yapılmasının ardından sona erdi.

 

Sonraki Haber

TİKA Gine’deki Tarım Projelerini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine’nin Kindia bölgesinde Tarım Araştırmaları Merkezi’ne ait 30 dönümlük arazide 9 ton pirinç üretimine destek sağladı. Kindia şehrinde bulunan ve ülkenin tek tarım araştırma merkezi olan Kindia Tarım...