Haberler

13 Temmuz 2023

TİKA, Afganistan’da Engelli Bireylere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Cevizcan vilayetinde engelli bireyler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarına malzeme desteğinde bulundu.

TİKA ve Afganistan Şehitler ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen projede, kadınlara katı ve sıvı sabun yapımı, erkeklere ayakkabı üretimi, tamircilik, demir doğrama ve metal işleri kaynakçılığı gibi alanlarda eğitim verilecek.

Proje kapsamında toplam 50 bedensel engelli kursiyer, altı ay sürecek olan meslek edindirme kurslarından faydalanacak.

Afganistan Şehitler ve Engellileri Koruma Derneği Başkanı Hacı Zekrullah Mazlumyar, ekipmanların teslim töreninde yaptığı konuşmada, TİKA'nın engellilere yönelik kurslarının kalıcı ve sürdürülebilir bir destek olduğunu belirtti. Ayrıca, mezun olan kursiyerlerin meslek sahibi olduktan sonra aile ekonomilerine önemli katkı sağladığını ifade etti.

Cevizcan Vilayeti Şehit ve Engelliler İşleri Müdürü Kârı Ahmet Şafik Mahsus ise konuşmasında, engelli bireylerin meslek edinme yoluyla iş sahibi olmalarının önemli bir destek olduğunu vurguladı. Bu projenin, Afganistan'da yaşanan işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağını belirtti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise TİKA tarafından desteklenen kurslara katılan bireylerin, mesleki beceri kazanmalarından dolayı iş bulma sürelerinin kısa olduğuna dikkat çekti. Taşdemir, TİKA’nın dezavantajlı gruplara yönelik desteğinin her zaman devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ekipmanların teslim töreninin ardından, daha önce gerçekleştirilen cep telefonu ve tablet tamirciliği ile halı dokumacılığı kurslarını başarıyla tamamlayan erkek ve kadın kursiyerlere sertifikaları verildi.

Sonraki Haber

TİKA, Nepal’de Müslümanların Eğitim Gördüğü Okulu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nepal’in Birgunj şehrinde bulunan ve 250 öğrencinin eğitim gördüğü Suffah İdeal Academy İlkokulunu yeniledi. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Hindistan sınırına yakın bölgedeki Birgunj şehrinde yer alan okulun fiziki...