Haberler

13 Temmuz 2023

TİKA, Nepal’de Müslümanların Eğitim Gördüğü Okulu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nepal’in Birgunj şehrinde bulunan ve 250 öğrencinin eğitim gördüğü Suffah İdeal Academy İlkokulunu yeniledi.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Hindistan sınırına yakın bölgedeki Birgunj şehrinde yer alan okulun fiziki şartları TİKA tarafından iyileştirildi.

Proje kapsamında, kullanılamaz halde olan sınıf ekipmanları da yenilerek TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuvarı ile okulda eğitim alan öğrencilerin teknolojiyle erken yaşta tanışmaları sağlandı.

İslam Kalkınma Bankası tarafından inşa edilen okulda 250 öğrenciye yedinci sınıfa kadar dini eğitimin yanı sıra fen ve sosyal bilimler alanlarında eğitim veriliyor.

Okulun açılışı kapsamından düzenlenen törene Birgunj Şehri Belediye Başkanı Rajesh Man Singh, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi Başkanı Dursun Ali Yaşacan, davetliler, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı.

Rajesh Man Singh, eğitim alanında gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, TİKA ile Birgunj şehrinde eğitimden tarıma pek çok alanda projeler gerçekleştirmek arzusunda olduklarını ifade etti.

Dursun Ali Yaşacan ise “2015 yılında Nepal’de yaşanan büyük depremde nasıl Türk halkı Nepal halkının yanında yer aldıysa,  bu yıl Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında da Nepal yetkilileri bizi zor anımızda yalnız bırakmadı. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu ve kurulan dostluk bağlarının her alanda yakın iş birliğine dönüşmesini dilediğini söyledi.

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Nepal’de Müslümanların nüfus içerisindeki payı %4 civarında. Zorunlu eğitimin olmadığı Nepal’de, ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde yaşayan Müslüman ailelerin çocukları erken yaşta çalışmaya başlıyor. Bu nedenle Müslüman nüfusun eğitim oranı ve okulu bırakma yaşı düşük. Bu durum ülkede azınlık durumunda olan Müslümanların iyi bir eğitim alamamasına ve iş hayatında iyi pozisyonlara gelememesine neden oluyor.

 

Sonraki Haber

Mağusa Limanı Ağıtı, TİKA Desteği ile Yeniden Seslendirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkıları ile hazırlanan “Mağusa Limanı Ağıtı 1916” projesinin tanıtımı ve ilk gösterimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapıldı. 1916 yılında Çanakkale Savaşları sırasında esir düşerek Kıbrıs Adasına getirilen...