Haberler

16 Temmuz 2020

TİKA 15 Temmuz Şehidi İçin Son Görev Yeri Kenya’da Hatıra Ormanı Kurdu

15 Temmuz Şehidi Özel Harekât polisi Murat Ellik'in hatırası, son görev yeri olan Kenya'da adına kurulan hatıra ormanı ile yaşatılacak.

TİKA ve T.C. Nairobi Büyükelçiliği tarafından "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında şehit Ellik'in anısına, son görev yeri olan Kenya’nın başkenti Nairobi'de Kenya Orman Servisi tarafından tahsis edilen özel alan içerisine 251 fidan dikilerek hatıra ormanı oluşturuldu.

15 Temmuz hain darbe girişiminde Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığına yapılan saldırıda şehit olan polis memuru Murat Ellik 2016 yılında T.C. Nairobi Büyükelçiliğinin güvenliğinden sorumlu olarak görev yapmıştı. Kenya'daki görevi 24 Haziran 2016'da sona eren Ellik son görev yeri olan Nairobi'de adına oluşturulan hatıra ormanı ile anıldı. Büyükelçilikte görev yapan özel harekât polisleri şehit meslektaşları için fidan dikti.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi temalı fotoğraf sergisi de açılan törende T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, “Büyükelçiliğimizde görev yapmış olan 15 Temmuz Şehidimiz Murat Ellik kardeşimizin ismini bugün kurulan bu hatıra ormanı ile Kenya’da ölümsüzleştirmiş olduk. Şehidimizin ailesi müsterih olsun, hatırasını Kenya’da yaşatmaya devam edeceğiz.”  şeklinde konuştu.

Her yıl 15 Temmuz’da Kenya kamuoyunu FETÖ terör örgütüne karşı bilgilendirmek ve uyarmak adına çeşitli anma etkinlikleri düzenlediklerini belirten TİKA Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek, “Ordunun ve diğer stratejik kurumların içine sızmış FETÖ ihanet çetesi ve destekçilerine karşı elde edilen bu demokrasi zaferinin dördüncü yılında da Nairobi’de oluşturduğumuz hatıra ormanı ile başta Şehit Polisimiz Murat Ellik olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmaya devam ediyoruz” dedi.

 

Sonraki Haber

KKTC’de Üreten Gençlere TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlık Gençlik Dairesi ve Gençlik Merkezi Birliği ortaklığıyla 10-11 Temmuz tarihleri arasında “Üreten Gençler Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi. Bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinlikte küresel...