Haberler

16 Temmuz 2020

KKTC’de Üreten Gençlere TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlık Gençlik Dairesi ve Gençlik Merkezi Birliği ortaklığıyla 10-11 Temmuz tarihleri arasında “Üreten Gençler Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinlikte küresel çapta etkisini sürdüren koronavirüs nedeniyle gıda ürünlerine yer verilmedi. 18-35 yaş aralığındaki yaklaşık 120 genç katılımcının zanaattan sanata üretimlerini sergileme fırsatı bulduğu “Üreten Gençler Buluşması” Lefkoşa’daki Gençlik Merkezi Birliği bahçesinde halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

10-11 Temmuz tarihleri arasında “Zanaat Sanatla, Gençler Halkla Buluşuyor” sloganı ile yola çıkılan etkinliğe ülkenin hemen hemen her yerinden yaklaşık 120 genç katıldı. Gençlerin yaklaşık 30 kadarı sahne sanatları alanında yeteneklerini sergilerken, diğer gençler ise robotik üretimden hasırdan iskemle yapımına dek geniş bir yelpazede ürünlerini sergileme şansı buldu.

Somut üretimde bulunan gençlerin, özellikle işletmesi olmayan ve evden üretim yapan gençler arasından seçildiği etkinliğe; el yapımı ok ve yay, Kıbrıs’a özgü bir el işi olan lefkaradan takı malzemeleri, ahşap malzemelerden gece lambası ve süs eşyası, örgüden süs eşyası ve bez bebek ile amatör olarak resim yapan birçok genç katıldı.

Etkinlik alanını Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakanlık Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren, TİKA Lefkoşa Program Ofisi Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş ile pek çok vatandaş ziyaret etti.

 

Sonraki Haber

Kolombiya’da 15 Temmuz Anısına Dostluk Fidanlığı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T. C. Bogota Büyükelçiliği işbirliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına Kolombiya’da 251 fidandan oluşan Kolombiya Türkiye Dostluk Fidanlığı kuruldu. Dostluk Fidanlığı, Cundinamarca Departmanı Villapinzón...