Haberler

21 Haziran 2017

TİKA’nın Lübnan’da Kurduğu Gönül Sofrası Mardinli Aileleri Ağırladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı kapsamında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yıllar önce Mardin’den Lübnan’a göç eden vatandaşlara iftar programı düzenlendi.

Ramazan ayı kapsamında Beyrut’ta gerçekleştirilen iftar programına yıllar önce Mardin’den Lübnan’a göç eden vatandaşlarımızın önde gelen isimleri katıldı. Türkiye Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes iftar programında yaptığı konuşmasında, “Lübnan’da yaşayan vatandaşlarımızın çoğunluğunu Mardinliler oluşturuyor. Birlik ve beraberlik ayı olan Ramazan’da Mardinlilerin hep birlikte bu iftara katılmalarından dolayı çok memnunum” ifadelerine yer verdi.

Başkent Beyrut’ta gerçekleştirilen iftar programında, TİKA Beyrut Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu, Hristiyan ve Müslüman din adamları da hazır bulundu.  Ülkede yaşayan Mardinlilerden Yusuf Baysal, kendilerine her alanda destek olan TİKA’ya teşekkür ederek bu tarz programlar sayesinde memleket özlemini biraz da olsa giderdiklerini belirtti.

Ramazan ayı çerçevesinde iftar programlarına devam eden TİKA’nın bir diğer iftar programına ise T.C. Beyrut Büyükelçisi Sayın Çağatay Erciyes, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin temsilcisi ve milletvekili Semir el Cisr, Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el Marabi, Lübnan Yüksek Afet Konseyi Başkanı Tümgeneral Muhammed Hayr, çok sayıda eski ve yeni bakan ve milletvekili, Lübnan Cumhuriyet Müftüsü temsilcisi, Trablus Müftüsü Malek el Şaar, farklı dinlerin temsilcileri, Belediye Birlikleri Başkanları, Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türkiye mezunları katıldı.

Konuşmasında iftar programına katılan herkese teşekkür eden TİKA Beyrut Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Serhat Küçükkurt, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın iyi dilek mesajını iletti. Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Erciyes ise, Türk-Lübnan ilişkilerine önem verdiklerinin altını çizerek “Lübnan’ın istikrarı, güvenliği ve refahı Türkiye’nin de istikrarıdır. Bu çerçevede Lübnan ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. TİKA, Lübnan’da uzun süredir faaliyet gösteriyor. TİKA, bugüne kadar 80’e yakın proje yaptı. Bu projelere devam edeceğiz. Mübarek ramazanın Lübnan’a ve tüm bölgeye barış ve esenlik getirmesini temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.  

Sonraki Haber

TİKA Soydaşları Üsküp İftar Sofrası’nda Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Makedonya siyaseti, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasından birçok misafirin katılımıyla iftar programı düzenledi. Başkent Üsküp’te, TİKA tarafından...