Haberler

05 Ekim 2021

TİKA’nın Karadağ’da Arıcılığın Geliştirilmesine Yönelik Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu (SPOCG) işbirliğinde Karadağ’ın Budva, Rojaye, Petnitsa, Bar ve Danilovgrad Belediyelerinde “Arıcılık Eğitimi” gerçekleştirildi.  

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar tarafından ülkemizin arıcılık alanındaki tecrübe ve bilgisinin Karadağlı üreticilere aktarılması amacıyla, Budva, Rojaye, Petnitsa, Bar ve Danilovgrad şehirlerden toplam 97 arıcıya, arı sağlığını korumaya yönelik veterinerlik hizmetleri ve arıcılık teknolojisi konularında eğitim verildi.

Eğitim kapsamında TİKA’nın Azerbaycan’da gerçekleştirdiği “Bal Paketleme Tesisi” projesi kapsamındaki tecrübenin başka ülkelere aktarılması amacıyla Azerbaycan Dağ Arıcıları Birliği Başkanı Yusif Guliyev Karadağlı arıcılara bir de tecrübe paylaşımında bulundu.

Eğitimin son gününde Danilovgarad’ta düzenlenen sertifika töreninde konuşan Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu Genel Sekreteri Vladimir Raduloviç TİKA tarafından başlatılan  projenin Arıcılar Örgütleri Federasyon üyeleri için büyük bir teşvik unsuru olduğunu ifade ederek projenin devamını arzu ettikleri belirtti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak ise yaptığı konuşmada, TİKA olarak ülkede diğer sektörlerde olduğu gibi tarımda istihdamı artırıcı projeleri önemsediklerini belirtti. Karadağ’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesinin başarılı bir şekilde devam etmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Toprak, işbirliklerinden dolayı Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu yetkililerine teşekkür ederek, sürdürülebilir tarım projelerinin desteklenmeye devam edileceğini kaydetti.

TİKA tarafından 2017 yılında başlatılan “Karadağ’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 65 aileye arı kovanı ve ekipman desteği sağlandı. Devam edilen proje kapsamında bu yılın Haziran ayında 30 genç arı yetiştiricisine 3’er arılı kovan ve ihtiyaç duydukları ekipmanlar  “Başlangıç Destek Paketi“ TİKA tarafından temin edilmişti.

Karadağ'da faaliyetlerini 2007'den itibaren sürdüren TİKA, tarım sektöründe gerçekleştirdiği projelerle 2000'den fazla üreticiye destek verdi. Tarım sektöründeki eğitim faaliyetleri kapsamında önümüzdeki dönemde zeytin ve zeytinyağı üreticilerine yönelik eğitim programının düzenlenmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Irak’ta Su Sanitasyonu ve Kalitesinin İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bağdat’ın Rıdvaniye Bölgesinde modernizasyonu tamamlanan “İçme Suyu Sanitasyonu Tesisi” faaliyete girdi. Irak’ın başkenti Bağdat’a bağlı Rıdvaniye bölgesinde bulunan ve toplamda yaklaşık 40.000 kişiye hizmet veren Selam ve...