Haberler

11 Nisan 2022

TİKA’nın İftar Sofrası Uganda’daki Yetimler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’nın Bombo şehrinde yetim ve öksüz çocuklarla birlikte yaklaşık 1200 kişinin katıldığı iftar yemeği düzenlendi.

İftar programı, Başkent Kampala’ya 35 kilometre mesafede bulunan Bombo isimli bölgede, Afrika Dostluk Derneği tarafından inşa edilen Tatlı Vadi Okulu ve Yetimhanesinde yapıldı.

İftar programına, T.C. Kampala Büyükelçiliği adına Ateşe Yardımcısı Mehmet Ali Altay, TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon, çeşitli kurum ve kuruluştan yetkililer katıldı.

TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon yaptığı konuşmada, “Uganda’da Ramazan ayı boyunca bir dizi etkinlik ve iftar programı düzenlemeyi planlıyoruz. Bugün Bombo’da yetim ve öksüz çocuklarımızla ilk programımızı gerçekleştirdik. Onlarla birlikte iftar açtık. TİKA olarak yetimlerle, mültecilerle, engellilerle, sosyal hayattan çeşitli vesilelerle soyutlanmış dezavantajlı gruplarla bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Bu Ramazanda dezavantajlı gruplarla farklı bölgelerde iftar programları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

İftar programının paydaşlarından olan Afrika Dostluk Derneği Başkanı Şemsettin Türkan 12 dönüm üzerine kurdukları komplekste okul, sağlık ocağı ve cami inşa ettiklerini kaydetti. 300 yetim ve öksüz çocuğun eğitim gördüğü komplekste eğitim çalışması yürüttüklerini belirten Şemsettin Bey, “Bin kişi olarak planladığımız iftar programımıza bin 200 kişi katıldı. Çevre köylerden gelen misafirlerimiz yetim çocuklarla buluştular. Hoş bir iftar programı gerçekleştirdik” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus’ta Özel Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tunus’un Nabil vilayetinde çocukların psikomotor becerilerini geliştirmek amacıyla Yerel Korba Engelli Bireyleri Destekleme Derneği ERRAJA Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren eğitim sınıfına donanım ve eğitim malzemeleri desteği...