Haberler

11 Nisan 2022

TİKA’dan Tunus’ta Özel Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tunus’un Nabil vilayetinde çocukların psikomotor becerilerini geliştirmek amacıyla Yerel Korba Engelli Bireyleri Destekleme Derneği ERRAJA Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren eğitim sınıfına donanım ve eğitim malzemeleri desteği sağlandı.

Tunus’un Nabil vilayetinde 1992 yılında kurulan ve Tunus Sosyal İşler Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren “Yerel Korba Engelli Bireyleri Destekleme Derneği ERRAJA Eğitim Merkezi”, ,Korba bölgesindeki 3-30 yaş arasındaki zihinsel ve fiziksel engelli bireylere özel eğitim, ergoterapi, psikoterapi, mesleki eğitim ve sosyal-kültürel alanlarında hizmet sunuyor. Engelli bireylerin toplumsal entegrasyonunu destekleyen eğitim merkezinin faaliyetlerinden her yıl ortalama 100 kişi faydalanıyor.

Yürüttüğü proje ile eğitim merkezine destek sağlayan TİKA, Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde eksiklikler nedeniyle zor şartlarda faaliyet gösteren 5-13 yaş arasındaki farklı yeteneklere sahip çocukların psikomotor becerilerini geliştirmek amacıyla tahsis edilen sınıfı, özel mobilya, oyuncak ve eğitim materyalleri ile donattı.

Sınıfın açılış törenine T.C. Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp, TİKA Tunus Koordinatörü Ali Fuat Cebeci, Korba Yerel Engellileri Destekleme Derneği Başkanı Hazer el-Garbi ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Çakıralp yaptığı açıklamada, "TİKA, Tunus'ta uzun yıllardır çok önemli projelere imza atıyor. Bu projelerde mümkün olduğunca halka doğrudan dokunmaya çalışıyor. Engelli, engelsiz tüm çocuklar bizim geleceğimiz, bu yüzden çok önemliler. Önümüzdeki dönemde, projelere sürdürmeyi istiyoruz. Büyükelçilik olarak, Tunus'un her bölgesinde her kentinde, başta TİKA olmak üzere tüm kuruluşlarımızla birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Tunus ile malumunuz tarihi, kültürel ve beşeri çok derin bağlarımız mevcut. Bu bağları bizden sonraki nesillere aktarmak son derece önemli." ifadelerini kullandı.

TİKA Tunus Koordinatörü Cebeci ise açıklamasında, TİKA’nın Tunus’ta faaliyetlerine 2012 yılında başladığına işaret ederek, şunları kaydetti; “Tunus'ta TİKA'nın açılmasından bu yana yaklaşık 200 proje ve faaliyet yürüttük. Bunlardan 8 tanesi engellilere yönelik geliştirdiğimiz proje ve faaliyetlerden oluşuyor. Bugün açılışını yaptığımız projeyle 5 ile 13 yaş arası farklı yetenekteki 60 çocuğun psikomotor becerilerini elde etmelerini ve toplumsal entegrasyonlarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bundan sonra da TİKA olarak, dezavantajlı gruplara yönelik bu tarz sosyal içerikli projelerimizi arttıracağız.”

Korba Yerel Engellileri Destekleme Derneği Başkanı Hazer el-Garbi de, "Derneğimizde, özel ihtiyaçları olan engelli çocukların eğitimi ile ilgileniyoruz. Çocuklarımıza anaokulundan başlayıp meslek sahibi olana kadar tüm evrelerde merkezimiz bünyesinde eğitim vermeye devam ediyoruz. En büyük hedefimiz, engelli çocuklarımızı hayata hazırlamak. Merkezimizde eğitim alan engelli çocukların, kendi çabalarıyla kimsenin desteği olmadan hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak için çaba gösteriyoruz. TİKA'ya bize güvendikleri ve destek verdikleri için teşekkür ederiz. "diye konuştu.

TİKA tarafından oluşturulan eğitim salonunun çocukların psikomotor becerilerinin gelişimine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Garbi, oluşturulan oyun salonunda çocukların bu gelişimlerinin hızlandırılacağını da sözlerini ekledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Sırbistan’daki İhtiyaç Sahibi Ailelere Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Ramazan ayı dolayısıyla Sırbistan’da ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 2000 adet gıda kolisinin dağıtımına Novi Pazar şehrinde başlandı. Ramazan ayı boyunca Belgrad ve çevresi, Sancak, Preşevo, Voyvodina, Nişavska, Macvanska...