Haberler

10 Ağustos 2018

TİKA’nın Gönüllü Elçilerinden Kenya’da 2.000 Çocuğa Diş Sağlığı Taraması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) bu yıl ikincisini düzenlediği Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Kenya’ya giden diş hekimliği ve tıp öğrencilerinden oluşan 14 kişilik üniversiteli gönüllü grubu “Gülümseyen Çocuklar Projesini” hayata geçirmek üzere çalışmalarına başladı.

TİKA Nairobi Program Koordinasyon Ofisi tarafından birkaç aşamada ve farklı sağlık alanlarında gerçekleştirilen 2018 Kenya Kapsayıcı ve Kaliteli Sağlık Hizmetleri Erişimine Destek Programı’nın önemli bir ayağını oluşturan diş sağlığı taraması ve diş sağlığı ile ilgili yaygın operasyonların yapılması Kenyalı çocuklar ve yetişkinler için büyük önem taşıyor.

Kenya’daki ilk günlerinde TİKA Nairobi Program Koordinasyon Ofisi’nde Kenyalı diş hekimi adayları ve gönüllü genç doktorlarla bir araya gelen gönüllüler Kenyalı akranlarıyla ve hekimlerle ortak çalışma grupları oluşturdu. Gönüllü öğrenciler, Kenya’da kalacakları on gün boyunca Nairobi’de ve Nairobi dışında olmak üzere toplamda 2000 çocuğa diş sağlığı taraması yapmayı öngörüyor. Proje kapsamında, diş sağlığı taraması sonrasında, tarama yapılan bölgeye getirilen gezici diş kliniğinde Kenyalı diş hekimlerinin eşliğinde ihtiyaç duyan çocuklar için dolgu ve diş çekimi operasyonları da yapılıyor.  

Tecrübe Paylaşım Programı’nın ikinci gününde, genç gönüllüler diş sağlığı taraması yapmak üzere Nairobi’ye 5 saat uzaklıktaki Magadi Bölgesi’ne gelerek iki gün süreyle çadırda konaklayarak 500 çocuğun diş taramasını gerçekleştirdi. Doğu Afrika’nın ünlü kabilesi Masai’lerin bulunduğu bölgede, süt dişlerinin çocuklarda ishal ve ateş gibi hastalıklara neden olduğuna inanılıyor ve süt dişlerinin çekimi geleneksel yöntemlerle yapılıyor.  

TİKA’nın gönüllü diş hekimleri 18 Ağustos’a kadar Kenya’da kalarak toplamda 2000 Kenyalı çocuğun diş sağlığı taramasını gerçekleştirecek.  Diş sağlığıyla ilgili farkındalık artırıcı bir eğitimi de içeren program sonrasında sağlık taraması yapılan çocuklara diş fırçası, diş macunu ve dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğini gösteren bilgilendirici bir kitapçık verilecek.  

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllülerinden Çad’da Yetimhane Tadilatı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı( TİKA) tarafından düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşımı Programı kapsamında Çad’a giden öğrenciler yetimhane tadilatına destek verdi. Çad’da bulunan genç gönüllüler, başkentte faaliyet gösteren Furkan Yetim Merkezi'nde yetimlerle bir araya gelerek yetimhanenin iç...