Haberler

24 Ekim 2023

TİKA’nın Destekleriyle Romanya’da “Türk Dili” Konferansı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen "5. Uluslararası Kültürel Çokseslilik Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti Konferansı", Romanya’nın Köstence Ovidius Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Romanya Demokrat Türk Birliğinin (RDTB) katkısıyla düzenlenen konferans, 7 ülkeden 70 bilim insanının katılımıyla 5 oturumda tamamlandı.

Köstence'deki konferansın açılışında; Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, TİKA Romanya Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Bükreş Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Serpil Murtezaoğlu, Romanya Müftüsü Yusuf Murat, Köstence Vali Yardımcısı Şenol Ali, Yunus Emre Enstitüsü Romanya Koordinatörü Mustafa Yıldız, Türkiye Maarif Vakfı Romanya Temsilcisi Alpaslan Ateş, RDTB Başkanı Başkanı Osman Fedbi, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Turan, Bükreş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Liviu Franga, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alina Buzatu, Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dan Marcel Iliescu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda soydaş yer aldı.

Büyükelçi Altan, açılış konuşmasında konferansın, cumhuriyetin 100. yılında düzenlenmesi dolayısıyla ayrı önem taşıdığının altını çizerek, Türk diline gösterilen ilgiyi anlattı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, son yüzyılda Balkanlar ve Türkiye hakkındaki bilimsel yaklaşımların ifade edileceği programın ufuk açıcı ve yol gösterici olacağını, Balkan coğrafyasıyla Türkiye arasındaki ilişkilerin kopmaz bağlarla kurulu olduğunun daha net kavranacağını söyledi.

Türkçenin Balkan dilleriyle etkileşiminin çok sayıda bilimsel çalışmada incelendiğini ifade eden Çevik, bu bilimsel çalışmalarda Yunancada 3 binin, Sırpçada 9 binin ve Bulgarcada 5 binin üzerinde Türkçe kelimenin varlığından söz edildiğini ve Arnavutçada her üç kelimeden birinin Türkçe kökenli olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Türk kültür ve medeniyetinin, ulaştığı zirvede Balkanların katkısının görmezlikten gelinemediğini, Orta Asya’dan taşınan ve mahalli unsurlarla, İslami değerlerle ve inanç biçimiyle, bütün bunlarla beraber Batı'dan gelen tesirleri de taşıyarak göz kamaştırıcı özellik edindiğini anlatan Çevik, Türk dili, kültürü ve medeniyeti meselesinin küresel çapta önem taşıdığını söyledi.

Daha sonra Ovidius Üniversitesinin ev sahipliğinde, Köstence Başkonsolosluğunun himayesinde Türk Günü düzenlendi. Etkinlikte TİKA Bükreş Ofisi, YEE, Maarif Okulu, RDTB ile Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği, çeşitli aktiviteler gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

TİKA, Afrika’da Tarımsal Kalkınmayı Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Komorlar Birliği’ne tarımsal kalkınma alanında destek verildi. TİKA tarafından Büyük Moroni Adasında bulunan Nioumadzaha kasabası ile tarım arazileri arasında ulaşımın sağlanması amacıyla 5 km uzunluğunda orman yolu...