Haberler

12 Temmuz 2023

TİKA’nın Destekleriyle Pakistan’a 10 Bin Türkçe Kitap Bağışlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Pakistan Ulusal Kütüphanesi ve ülkedeki çeşitli üniversitelerin kütüphanelerine dağıtılmak üzere 10 bin Türkçe kitap bağışlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Dışişleri Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Pakistan Milli Kütüphanesi ve ülkedeki çeşitli üniversitelerin kütüphanelerine dağıtılmak üzere yaklaşık 10 bin Türkçe kitap bağışlandı.

T.C. İslamabad Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinliğe, T.C. İslamabad Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, Pakistan Ulusal Kütüphanesi Direktör Yardımcısı Muhammed Riaz, Allame İkbal Açık Üniversitesi Kütüphane Başkanı Şah Faruk, Quadi Azam Üniversitesi Kütüphanesi Direktör Yardımcısı Muhammed Kamran  ve Pakistan'daki Türk kurum ve kuruluşlarından yetkililer katıldı.

Büyükelçi Paçacı, burada yaptığı açıklamada, Türkiye ve Pakistan arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere atıfta bulunarak, kitap bağışında bulunmak gibi girişimlerin ilişkileri güçlendireceğini söyledi.

Bu kitapların gelecek nesillere yatırım olduğuna işaret eden Paçacı, Pakistanlıların Türkiye'nin tarihini, kültürünü ve değerlerini öğreneceğini ve iki ülke arasındaki benzerlikleri daha iyi anlayacaklarını söyledi.

Türkçe dünyada daha çok konuşuluyor

İLESAM Genel Başkanı Parmaksız ise farklı ülkelere yapılan bağışlarla birlikte şu ana kadar 150 bin Türkçe kitap desteğinde bulunduklarını ifade ederek, "Kitap, ülkeler arasında en sağlam köprüyü oluşturur." dedi.

Parmaksız, Türkçenin artık dünyada daha çok konuşulduğuna ve daha çok bilindiğine işaret ederek, İLESAM olarak buna hizmet ettiklerini söyledi.

"Türk dizileri Türklere sevgiyi artırdı"

Allame İkbal Açık Üniversitesi Kütüphane Başkanı Şah Faruk da Türklerin Urduca, Pakistanlıların da Türkçe öğrendiğinde bilginin ve kültürel değerlerin karşılıklı olarak paylaşılacağına işaret etti.

Faruk, Türk dizileri ve filmleri dolayısıyla Pakistan'da çok sayıda kişinin Türklere sevgisinin arttığını belirterek, bu durumun Türkiye'nin tarihini, kültürünü ve değerlerini öğrenme konusunda önemli fırsat sunduğuna ve bunun değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Üniversitelerde Türkçe bölümler açılacak

TİKA Koordinatörü Balcı da, yapılan kitap bağışları ile Pakistan Milli Kütüphanesinde TİKA tarafından kurulan Türkiye köşesinin genişletileceğini ve iş birliği içerisinde bulunulan üniversite kütüphanelerine de Türkçe bölümlerinin açılacağını belirtti.

Balcı, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl etkinlikleri dolayısıyla Pakistan’da Türkiye’yi tanıtan etkinliklere devam edileceğinin altını çizdi.

Sonraki Haber

“Göç, Sürgün ve Soykırım Sempozyumu” Bosna Hersek’te Düzenlendi

Srebrenitsa soykırımını konu alan Göç, Sürgün ve Soykırım Sempozyumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanılığının (TİKA) destekleriyle Bosna-Hersek’in Tuzla şehrinde düzenlendi. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olarak kabul...