Haberler

03 Şubat 2022

TİKA’nın Destekleriyle Gürcistan’da Organ Nakli Gelişimi Alanında İlk Adım Atıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan'da organ nakli alanının geliştirilmesi için başlatılan "Organ Bağışı ve Nakil Hizmetlerinin Güçlendirilmesi-Yoğun Bakım Eğitimi" projenin açılışı yapıldı.​

Başkent Tiflis'teki Yüksek Bilimsel Teknolojiler Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Gürcistan'ın İşgal Edilmiş Bölgelerdeki Yerinden Edilmiş İnsanlar, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakan Yardımcısı Tamar Gabunia, Transplantoloji Uzmanlar Birliği Başkanı Gia Tomadze, Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Prof. Dr. Eyüp Kahveci, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran ve TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok katıldı.

Proje kapsamında Gürcistan’ın farklı bölgelerinden gelen sağlık çalışanları, Uzman Türk doktorlarının verdiği eğitimlerin ilk basamağı olan “Yoğun Bakım” konusunda bilgilendirildiler.

Proje ile yıl boyunca eğitimler devam edecek olup, bu çerçevede Türkiye’nin bilgi birikimi ile Gürcistan’da tıbbi, teknik, hukuki ve etik altyapının oluşturulması, organ bağışı ve naklinin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Projenin açılış töreninde konuşan Yazgan, böylesi bir etkinliğe katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek başta TİKA olmak üzere eğitim projesinin gerçekleştirilmesine yer alan tüm taraflara teşekkür etti. İnsanların sağlığı ve yaşamının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Yazgan, Türkiye'nin organ nakli alanında elde ettiği tecrübelerin Gürcü tarafıyla paylaşılmasının önemini vurguladı.

Özütok ise TİKA Tiflis Program Koordinatörlüğünün 1994'ten bu yana Gürcistan’da birçok alanda faaliyetleri gerçekleştirdiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: "TİKA için en önemli konulardan bir tanesi de insan hayatına yapılan etkidir. Bu sebeple de hayatta hiçbir şeyin yerine tutmayacak olan sağlık ile ilgili her türlü faaliyete önem vermektedir."

Türkiye ile Gürcistan'ın iki dost ülke olduğunu kaydeden Özütok, ülkeler arasındaki ilişkiler ve iş birliğinin diğer alanlarda olduğu gibi sağlık ve tıp alanında da gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inandığını aktardı.

Gabunia ise açılışı bugün yapılan projenin Gürcistan sağlık sektörü için önemli olduğunu belirterek, söz konusu proje kapsamında Türk ve Gürcü uzmanların birbirleri ile tecrübe paylaşacaklarını söyledi.

Gabunia, 2021'de Gürcistan ile Türkiye arasında TİKA’nın desteği ile Organ Bağışı ve Nakil Hizmetleri alanında bir memorandumun imzalandığını belirterek "Geçen yıl imzalanan memorandumun başlatılması sön derece önemlidir." dedi.

Sonraki Haber

Hanımefendi Emine Erdoğan, Ukrayna’da Türkçe Sesli Rehber Projesi'nin Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine eşlik eden Hanımefendi Sn. Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenskiy ile birlikte Aziz Sofya Katedrali’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlatılan Türkçe Sesli Rehber...