Haberler

04 Şubat 2022

Hanımefendi Emine Erdoğan, Ukrayna’da Türkçe Sesli Rehber Projesi'nin Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine eşlik eden Hanımefendi Sn. Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenskiy ile birlikte Aziz Sofya Katedrali’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlatılan Türkçe Sesli Rehber Projesi'nin teslim törenine katıldı.

Programda konuşan Emine Erdoğan Olena Zelenskiy’nin kültür alanına olan ilgisi ve gerçekleştirdiği projelerin takdire şayan olduğunu ifade etti. Emine Erdoğan, geçen yıl İstanbul ziyaretinde Dolmabahçe Sarayı, Efes Antik Kenti ve Kapadokya-Göreme Parkı’nda Ukraynaca sesli rehber hizmetlerinin başladığını birlikte duyurduklarını anımsattı.

Bugün de Kiev’deki Aziz Sofya Katedrali’nde Türkçe sesli rehber hizmeti başlatılması vesilesiyle bir arada olduklarını belirten Emine Erdoğan, “Özellikle belirtmek isterim ki Türkçe sesli rehber hizmeti, tamamıyla Sayın Olena’nın tasarrufudur. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az. Türk insanına olan bu özel yaklaşımı bizi ziyadesiyle onurlandırdı. Birbirimizin kültür ve tarihini bilmek en başta dostluk köprülerimizin sağlamlaştığının bir ifadesidir” diye konuştu.

İki ülke arasında turistik ziyaretlerin sayısının her yıl artıyor olmasının da sevindirici olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kayıtlı eserlerden biri olan eşsiz katedrali Türkçe eşliğinde gezmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Emine Erdoğan, Ukrayna’da Türkçe öğrenimine büyük bir ilginin olduğu bilgisini aldığını aktararak, bunun, kültürel yakınlaşmanın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan, Aziz Sofya Katedrali’ndeki programın ardından TİKA tarafından eğitim ve donanım desteği verilen Kırım Tatar Nakış Kursu'nu ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’daki Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Beyrut’un kuzeydoğusunda, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal beldesinde bulunan Saliha Hatun Eğitim Merkezi’ne donanım desteği sağlandı. Sadakataşı Derneği ve 1994 yılında kurulan Lübnanlı Şuur-Teselli Derneği tarafından inşa edilen yaklaşık...