Haberler

03 Ekim 2022

TİKA’nın Desteklediği 2022 TÜBA Yaz Okulu Sona Erdi

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle hazırlanan Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği (TDUBAB) Temel Bilimler ve Akademik Hayatın Gereksinimleri başlığı altındaki Yaz Okulu, İstanbul’da bulunan TÜBA Rabi Medrese’de gerçekleştirildi.

TÜBA Uluslararası Yaz Okulunda yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası çalışmalarını yürüten akademisyenler yer aldı. Tematik dersler bilim ve akademi dünyasının önemli başlıklarından olan yaratıcı yayınlar, araştırma teknikleri, bilimde şüphe, eleştirel yaklaşımlar,  akademide dürüstlük ve akademik etik konularıyla desteklenen Yaz Okulu’na Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan ve Türkiye’den 24 bilim insanı katıldı. Beş gün süren programda Türkiye’nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen akademisyenler Yaz Okulu’nda eğitim verdi.

“Yaz Okulumuz her yıl yepyeni köprüler kuruyor”

Programın açılışında konuşan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  TÜBA Yaz Okulu’nun 2017 yılından bu yana “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İşbirliği” temasıyla düzenlendiğini hatırlattı. Şeker, Çok sayıda TÜBA üyesiyle birlikte Türkiye’nin farklı üniversite ve kurumlarından bilim insanları Yaz Okulu öğrencilerimizle buluştu. Türk dünyası, kardeş ve yakın ülkelerin bilim insanları ve uzmanları arasındaki iş birliğine katkı sağlamayı amaçlayan Yaz Okulumuz her yıl yepyeni köprüler kuruyor, bilimsel iş birliklerine vesile oluyor. Bu iş birliğinin güçlenmesi hepimiz için umut vadediyor." dedi.

Yaz Okulu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır tarafından bursiyerlere sertifika takdimi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’de Özel Gençler Yararına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir’de bulunan Özel İhtiyaçları Olan Gençler İçin Entegrasyon El Sanatları ve Umut Derneği’ne, ekipman, donanım ve sarf malzemesi desteğinde bulundu. Başkent Cezayir’in Şeraga bölgesinde bulunan Özel İhtiyaçları Olan...