Haberler

03 Ekim 2022

TİKA’dan Cezayir’de Özel Gençler Yararına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir’de bulunan Özel İhtiyaçları Olan Gençler İçin Entegrasyon El Sanatları ve Umut Derneği’ne, ekipman, donanım ve sarf malzemesi desteğinde bulundu.

Başkent Cezayir’in Şeraga bölgesinde bulunan Özel İhtiyaçları Olan Gençler İçin Entegrasyon El Sanatları ve Umut Derneği’nin eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte TİKA tarafından tüm ihtiyaçları karşılandı. Kaybolmaya yüz tutan çeşitli zanaat ve el işlerinin yapıldığı dernekte çok sayıda engelli öğrenci eğitim görürken, öğrenciler topluma katılmanın mutluluğunu yaşıyor.

Dernekte düzenlenen malzeme ve ekipman teslim törenine Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun ve TİKA Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan katıldı.

TİKA’nın katkıları devam edecek

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun, Cezayir’de ve böyle bir projeye katılmaktan memnun olduğunu ifade ederek, "TİKA 30 yıldır dünyanın her kıtasında sağlık, tarım, meslek edindirme, eğitim ve değişik sektörlerde faaliyet yürüten bir kurum. Bu kapsamda bu engelli derneğine ekipman desteği sağlamak çok önemli. Çünkü bu insanların bir şekilde toplum içinde yer edinmeleri, topluma kazandırılmaları anlam kazanıyor." dedi.

Nurdun, TİKA olarak böylesi anlamlı bir projeye katkı sağlamaktan mutlu olduklarını belirterek, bu yöndeki desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

“Böyle bir ortamda olmak bizi gururlandırıyor”

Engelli gençlerin ailelerinin bir araya gelerek bu derneği kurduklarını belirten Büyükelçi Göktaş, şöyle devam etti:

"Bu çocukların bir şeyler üreterek mutlu olduklarını gördük. Hem bir şeyler üretiyorlar hem de satışını yapıyorlar. Malzeme konusunda da çok fazla eksikleri varmış. TİKA’nın bu konudaki desteğinin faydalı olduğunu gördük, onlar da çok memnun oldular. Türkiye Cumhuriyeti olarak böyle bir ortamda olmak bizi gururlandırıyor. Hem aileler motive oldu hem de çocuklar." ifadelerini kullandı.

Kaybolmaya yüz tutan meslekler öğretiliyor

Öte yandan Özel İhtiyaçları Olan Gençler İçin Entegrasyon El Sanatları ve Umut Derneği Başkan Yardımcısı Linda Dıraa da bu dernekte kaybolmaya yüz tutan, deri işlemeciliği, mozaik, resim, geleneksel sabun üreticiliği ve özellikle de Osmanlıdan kalan hasır masa ve sandalye yapımını öğrettiklerini belirterek, "TİKA’ya çok teşekkür ederim, çünkü bu yaptıkları destekle hem bizleri hem de özel öğrencilerimizi çok mutlu ettiler." ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uluslararası Gıda Güvenliği Çalıştayına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı (İOFS) ve Bitki Genetik Kaynakları Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)  Gen Bankası işbirliğinde “Bitki Genetik Kaynakları ve Gen Bankaları Yönetimi Çalıştayı” düzenlendi. 26-30 Eylül...