Haberler

27 Ekim 2023

TİKA’nın Desteğiyle Azerbaycan’da “Türk Dünyasının Enerji Lokomotifleri Uluslararası Konferansı” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi ev sahipliğinde 25-26 Ekim 2023 tarihlerinde Bakü’de “Türk Dünyasının Enerji Lokomotifleri Uluslararası Konferansı” düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı’na ve Azerbaycan’ın Umummilli lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycan’da ilan edilen Haydar Aliyev Yılı’na ithaf edilen konferansa; Türkiye ve Azerbaycan’ın yanı sıra Kazakistan, Özbekistan ve Rusya Federasyonuna bağlı Başkurdistan Cumhuriyetinin petrol ve gaz endüstrisi alanında ihtisaslaşmış yükseköğretim kurumlarından üst düzey yöneticiler, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı.

Türk Dünyası ülkelerinin petrol ve gaz endüstrisi alanında ihtisaslaşmış yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi, ortak çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen konferans kapsamında ayrıca, Türk Dünyası ülkelerinin ilgili üniversiteleri ile araştırma enstitüleri arasındaki iş birliğinin kurumsal bir zemine kavuşturulması ve Türk Dünyası ülkeleri arasındaki enerji alanındaki iş birliğinin eğitim ve araştırma boyutuyla geliştirilip güçlendirilmesi amacıyla “Türk Dünyası Devletlerinin Enerji Üniversiteleri Birliği” kuruldu.

Birliğin kuruluşuna ilişkin belgeler Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Taşkent Kimya Teknoloji Enstitüsü ve Muhtar Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi yetkilileri tarafından imzalandı.

Sonraki Haber

Kolombiya'daki Deri ve Ayakkabı Üreticilerine TİKA’dan Makine Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Corozal ve Sampués belediyelerinde deri ve ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren mikro girişimcilere sanayi makineleri desteği sağladı. Deri ürünleri ve ayakkabı endüstrisi Kolombiya'da, özellikle de Sucre departmanında, bölge...