Haberler

27 Ekim 2023

Kolombiya'daki Deri ve Ayakkabı Üreticilerine TİKA’dan Makine Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Corozal ve Sampués belediyelerinde deri ve ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren mikro girişimcilere sanayi makineleri desteği sağladı.

Deri ürünleri ve ayakkabı endüstrisi Kolombiya'da, özellikle de Sucre departmanında, bölge vatandaşlarının kayıtlı ve kayıt dışı istihdamını doğrudan etkileyen en önemli sektörlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Bu bağlamda, Sucre hükümeti ile koordinasyon halinde olan TİKA, her iki belediyedeki (Corozal ve Sampués) mikro girişimcilere endüstriyel makineler sağladı.

“Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıl Dönümü” törenleri kapsamında ilki Corozal Belediyesi'nde, ikincisi ise Sampués Belediyesi'nde olmak üzere iki açılış töreni düzenlendi.

Düzenlenen törenlere, Sucre Valisi Héctor Olimpo Espinosa, Sucre Departmanı First Lady'si Marianella Peñaranda Villamizar, Corozal Belediye Başkanlığı Ekonomik Kalkınma ve Çevre Sekreteri Roger Ramos, Sampués Belediye Başkanı Saira Bernarda Vergara Perez, ASOARTCOS Derneği Yasal Temsilcisi Manuel Francisco Pérez, ASMITASAN Derneği Yasal Temsilcisi Carlos Vergara ve dernek üyesi hayırsever zanaatkârlar katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayarak sözlerine başlayan Sucre Valisi Espinosa, “Bölgesel meslek çok önemlidir çünkü meslek olmadığında, sıfırdan başlayarak sahiplenme ve bilginin de üretilmesi uzun zaman alır ve her zaman başarılı olmaz. Bölgede bir meslek bulunduğunda, olan şey mesleğin geliştirilmesidir, bu da değer yaratır ve kesinlikle kalkınma, özgürlük ve istihdam yaratan erdemli bir döngü oluşturur.” ifadelerini kullandı.

ASMITASAN Derneği Yasal Temsilcisi Carlos, “Belediyenin iş dünyası için bu, belediyeye gelen en iyi şey oldu çünkü herkesin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırıyor. Şu anda elle çalışıyoruz, yaptığımız tüm kesimler elle, bugün bu makine ve bağışla bu bir nimet ve ilerlemek için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Törene, ASOARTCOS Derneğini temsilen katılan Manuel, TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ederek minnettarlık duygularını paylaştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Malavi'deki 200 Kız Öğrenciye Bisiklet

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Malavi'de gerçekleştirdiği "Kız Öğrencilere Yönelik Bisiklet Desteği Projesi" kapsamında, 200 kız öğrenciye bisiklet desteğinde bulundu. Sahra Altı Afrika ülkelerinde eğitim alanındaki temel problemlerden biri olan 'okula devam edememe...