Haberler

09 Haziran 2021

TİKA’nın Desteğiyle 3D Yazıcılar Cezayir’de Üretilecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Cezayir Bilimsel Araştırmalar Merkezi (DGRSDT) işbirliğinde kurulan CEZERİ 3D Dijital Üretim Laboratuvarı hizmete açıldı.

Laboratuvar T.C. Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş ve yetkililerin katılımıyla düzenlenen programla hizmete açıldı.

Bir bilişim ve bir de üretim laboratuvarı olmak üzere 2 farklı birimden oluşan ve bütün ekipmanları Türkiye'den getirilen laboratuvarın açılışı sebebiyle Cezayir'in farklı araştırma merkezlerinde görevli 9 uzmana 1-6 Haziran 2021 tarihleri arasında Türkiye’den gelen bir uzman tarafından cihaz ve program kullanımı eğitimi verildi. 

Cezayir Teknik Bilgiler Araştırma Merkezi (CERIST) bünyesinde hizmete giren CEZERİ 3D Dijital Üretim Laboratuvarı'nda TİKA ve DGRSDT işbirliğinde önümüzdeki dönemlerde mimariden arkeolojiye, sağlıktan mühendisliğe birçok farklı alanda düzenlenecek 3D yazıcı kullanım ve tasarım eğitimlerinden Cezayirli uzmanlar yararlanabilecek.

Programın ardından yapılan görüşmelerde ise TİKA, DGRSDT ve Türk Özel Sektör işbirliğinde Cezayir’de 3D Yazıcıların üretilmesi konusunda çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. Eğitim süreçlerinin TİKA tarafından destekleneceği faaliyet kapsamında öncelikli olarak Cezayirli 2 uzman 3D yazıcı üretimi konusunda eğitim görmek üzere Türkiye’ye gelecek.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Arjantin’de Kardiyoloji Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arjantin’in Buenos Aires eyaletine bağlı Florencio Varela kentinde kardiyoloji konusunda verilen eğitimlerde kullanılacak tıbbi ekipman desteği sağladı. Arjantin'in Buenos Aires metropol alanında bulunan Florencio Varela bölgesinde kardiyolojik sorunlara...