Haberler

10 Haziran 2021

TİKA’dan Arjantin’de Kardiyoloji Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arjantin’in Buenos Aires eyaletine bağlı Florencio Varela kentinde kardiyoloji konusunda verilen eğitimlerde kullanılacak tıbbi ekipman desteği sağladı.

Arjantin'in Buenos Aires metropol alanında bulunan Florencio Varela bölgesinde kardiyolojik sorunlara bağlı ölüm sayısının nüfusa oranla yüksek olması nedeniyle, sağlık personeline, tıp öğrencilerine ve yerel halka kardiyoloji alanında bölgede bulunan sağlık merkezlerinde çeşitli ilkyardım eğitimleri düzenleniyor. Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçiliği ile iş birliğinde TİKA tarafından temin edilen tıbbi teçhizatla birlikte 80 bin kişiye eğitim verilmesi planlanmaktadır.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan Florencio Varela kentinde düzenlenen teslim törenine yerel yöneticiler ve sağlık alanında uzmanlar da katıldı.

Florencio Varela Belediye Başkanı Andrés Watson yardım dolayısıyla teşekkür ederek, “Sağlanan destek bizim için oldukça önemli, bölgemizi kardiyoloji konusunda korunan bir şehir haline dönüştürme planımıza büyük bir katkı olacak.” dedi.

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Şefik Vural Altay ise, yardımların iki ülke arasındaki dostluğun göstergesi olduğunu belirterek, Türkiye ve Arjantin'in coğrafi olarak uzak olmasına rağmen gönülleri bir olan ülkeler olduğunu söyledi. Türkiye'nin tecrübelerini diğer ülkelerle paylaştığını aktaran Altay, "Türkiye, Çin'in ardından salgın döneminde en çok tıbbi yardım yapan ülke konumunda. Dünyada 150'den fazla ülkeye yardım yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Kardiyoloji Konusunda Korunan Belediye Programı" kapsamında temin edilen tıbbi teçhizat;  6 otomatik harici defibrilatör, 1 yarım beden oskültasyon mankeni, 2 defibrilatör eğitim cihazı, 2 bebek CPR eğitim mankeni, 2 yarım beden CPR eğitim mankeni, 2 havayolu entübasyon mankeni, 2 kol enjeksiyon uygulama maketi ve 1 yetişkin entübasyon mankeninden oluşuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan “Yaratıcı Dünyam” Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Saraybosna’da 60 yaş üstü kişilere yönelik hizmet sunan Sağlıklı Yaşlanma Merkezine üretim atölyesi kurulumu ve sarf malzemesi desteği sağlandı. Aktiva Derneği, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın Centar Belediyesi sınırları...