Haberler

28 Şubat 2022

TİKA’nın Batı Afrika ülkesi Gine-Bissau’daki Sağlık Projesinin Teslimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Simao Mendes Ulusal Hastanesi’nin Pediatri Bölümünde yer alan yenidoğan ünitesi için temin edilen kuvözlerin teslim töreni, Gine-Bissau Sağlık Bakan Yardımcısı Quiletche Na Isna ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında hastaneye tam donanımlı 5 kuvöz temin edildi. Ayrıca temizlik önlemleri alınan ve havalandırma sistemi yenilenen yenidoğan birimi, daha iyi şartlarda hizmet verecek.

Teslim töreninde konuşan TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz, Gine-Bissau ve Türkiye halkı arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla, çeşitli kalkınma projelerini görüşmek için Bissau’da olduklarını söyledi. Gine-Bissau halkına bir hediye olarak anne ve çocuk sağlığına yönelik bu projeyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Korkmaz, “bundan sonra bu ülkede nasıl çalışmalar yürüteceğimizi, hangi sektörlere öncelik vereceğimizi de görme fırsatı bulduk” şeklinde konuştu.

Teslim töreninin ardından hastanede tedavi gören ihtiyaç sahibi çocuklara çanta, kırtasiye malzemesi ve temizlik setinden oluşan hediyeler dağıtıldı.

BM İnsani gelişme endeksindeki 189 ülke arasında 175. sırada yer alan Gine-Bissau ekonomisinde tarım ve hizmet sektörleri önemli bir yer tutuyor. TİKA 2017’den beri ülkede sağlık, eğitim, tarım ve idari altyapı sektörlerinde çeşitli proje ve faaliyetler gerçekleştiriyor.

Sonraki Haber

TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde STK Altyapılarına Destek Sağlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’daki STK’lara dikiş makinesi ve tarım ekipmanları desteği sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyareti sonrasında TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kalkınma odaklı projelerine devam ediyor. ...