Haberler

04 Mart 2022

TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde STK Altyapılarına Destek Sağlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’daki STK’lara dikiş makinesi ve tarım ekipmanları desteği sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyareti sonrasında TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kalkınma odaklı projelerine devam ediyor.  Başkent Kinşasa’da hizmet veren bir STK olan Uluslararası Adalet için Barış ve Eşitlik Konseyi (COJEP International) çatısı altındaki meslek edindirme merkezine dikiş makinesi ve çeşitli ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Merkezin sorumlu müdürü, Katchelewa Alima Parfaite, söz konusu merkezin dikiş atölyesi bölümünde bir öğretmen ve otuz öğrenci olduğunu, öğrencilerinin çoğunun eşlerinden boşanmış kadınlardan oluştuğunu söyledi. Parfaite, buradaki kadınları mesleki eğitimler aracılığıyla sosyal ve ekonomik yaşamın içerisine dâhil etme amaçları olduğunu belirtti. Merkezde verilen eğitimler ile kadınların iş imkânları bulduklarını ifade eden Parfaite,  atölyedeki elbise vb. ürünlerin satışları aracılığıyla öğrencilerin burada eğitim almasına olanak sağladıklarını söyledi.

COJEP ile yapılan diğer projede ise Kinşasa’daki bir tarım kooperatifine tarımsal ekipman ve çeşitli sebze tohumları ve gübre desteği sağlanarak bölgede yaşayan çiftçilerin tarımsal faaliyetleri desteklendi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Sırbistan’da Engelli Merkezi’ne destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kruşevac ve çevre belediyelerde ikamet eden yaklaşık 50 engelli bireye hizmet veren Kruşevac Engelliler Merkezi’ne cam sera desteğinde bulundu. 2010 yılında kurulan Kruşevac Engelliler Merkezi; engelli bireylere tüm...