Haberler

08 Temmuz 2022

TİKA’dan Ürdün’de Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde görevli uzmanlar tarafından Ürdün’de düzenlenen “İleri Arıcılık Teknikleri Eğitimi” başarıyla tamamlandı.

Ürdün Tarım Bakanlığı’ndan Ziraat Mühendisleri, Ürdün Üniversitesi ve Jeraş Üniversitesi’nden akademisyenlerin katıldığı eğitim kapsamında, Islah, Seleksiyon, Arı Sütü ve Ana Arı üretimi gibi ileri teknik konuları uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitim çerçevesinde Ürdün Üniversitesi bünyesinde TİKA tarafından birde Arıcılık Uygulama Sahası kuruldu.

Arı sütü üretiminin neredeyse hiç olmadığı ve ana arı yetiştiriciliğinin yetersiz olduğu Ürdün’de, arıcılık alanında öncü olacak uzman ve akademisyenlerin eğitilmesi büyük önem taşıyor. TİKA kurulan arıcılık sahasının, akademik araştırma alanında ve öğrencilere ve arıcılık faaliyetinde bulunan çiftçilere yönelik yeni eğitimlerde kullanılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Paneli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Program Koordinasyon Ofisi, T.C. Kabil Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü konulu panel düzenlendi. Panele; Kabil...