Haberler

18 Temmuz 2022

TİKA’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Paneli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Program Koordinasyon Ofisi, T.C. Kabil Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü konulu panel düzenlendi.

Panele; Kabil Üniversitesi Rektörü Dr. Usama Azizi, T.C. Kabil Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Cengiz Aydemir, T.C. Kabil Büyükelçiliği İçişleri Müşaviri Abdullah Dündar, Türkiye Maarif Vakfı Ülke Direktörü Yardımcısı Ahmet Tukur, Türk Kızılay Afganistan Delegasyonu Başkanı Ferit Ahmet Ziya, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Çağatay Sünerin, Kabil Eğitim Öğretim Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

15 Temmuz'u Derinlemesine Anlattılar

Yunus Emre Enstitüsü Öğretmeni Rawiş Turan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları ise Pervan Üniversitesinden Dr. Sayed Mubin Haşimi ve Hane-i Nur Okulları Eğitim Müşaviri Muhammed Yasin Karizade oldu. Konuşmacılar panel boyunca FETÖ’nün Türkiye Cumhuriyeti devletinin içerisine nasıl sızdığı ve 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini derinlemesine anlattılar.

"Afganistan Halkı Dualarıyla Türkiye'nin yanında oldu"

Panelin açılış konuşması yapan TİKA Kabil Program Koordinatörü Çal, 15 Temmuz gecesinde kahraman Türk halkının darbecilere hayatları boyunca unutamayacakları bir ders verdiğini hatırlatarak bir daha böyle gecelerin yaşanmamasını temenni etti. Kabil Üniversitesi Rektörü Azizi ise Türkiye ile Afganistan halkı arasında kadim tarihi bağlarının yanında kültürel ve dini bağların da olduğuna değinerek “Darbe gecesi Afganistan halkı dualarıyla kardeş ülke Türkiye halkının yanında olmuştur” şeklinde konuştu.

Panel sonrasında 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’ın Belh ve Badakhşan Vilayetlerinde Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Mezar-ı Şerif Program Koordinasyon Ofisi tarafından, Afganistan’ın Belh ve Badakhşan Vilayetlerinde Kurban Bayramında yetimleri yalnız bırakmayarak okul çantası, çeşitli kırtasiye ürünleri ve bayramlık giyim malzemelerinden oluşan toplam 286...