Haberler

27 Ekim 2023

TİKA’dan Uganda’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uganda’nın başkenti Kampala’da yer alan 150 öğrenci kapasiteli Dawn Children Center okulunda özel eğitime ihtiyaç duyan yaklaşık 70 öğrencinin kullanımı için iki sınıf özel eğitime uygun hale getirildi.

2003 yılında Special Need Trust ismiyle kurulan ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar yararına faaliyet gösteren dernek, 2011 yılında Kampala merkezinde Dawn Children Center adınyla bir okul açmıştı.

12 yıldır faaliyet gösteren okul, şu ana kadar sadece 6. sınıfa kadar öğrenci alıyordu. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında 7. sınıfa da imkan sağlayacak okulda özel eğitime ihtiyaç duyan down sendromlu ya da otizmli çocuklara yönelik kurulması planlanan sensör ve oyun odaları, TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile kuruldu. 

Proje kapsamında uluslararası standartlara göre belirlenen malzeme ve ekipmanlar temin edilerek gerekli kurulumları yapılıp okula teslim edildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılına ithafen TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin teslim törenine T.C. Kampala Büyükelçisi Sayın Fatih Ak, okul ve dernek yetkilileri ile öğrenci velilerle birlikte Türk vatandaşları da katıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Herat’ta “Darülfünun Kadın El Sanatları Fuarı” düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan’ın Herat şehrinde “Darülfünun Kadın El Sanatları Fuarı” düzenlendi. TİKA tarafından desteklenen fuar kapsamında el sanatları atölyelerini işleten Heratlı kadınlar için tarihi Herat Kalesinin bahçesinde hat, resim,...