Haberler

30 Ekim 2023

TİKA, Herat’ta “Darülfünun Kadın El Sanatları Fuarı” düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan’ın Herat şehrinde “Darülfünun Kadın El Sanatları Fuarı” düzenlendi.

TİKA tarafından desteklenen fuar kapsamında el sanatları atölyelerini işleten Heratlı kadınlar için tarihi Herat Kalesinin bahçesinde hat, resim, camcılık, taş ve ahşap oymacılığı, minyatür, tezhip, el dokuma halıcılık, taş işçiliği, çinicilik gibi alanlarda 100 çadır standı kuruldu. Fuarda üretici kadınlar, el sanatları ürünlerini tanıtma ve satışa sunma imkanı buldu.  

TİKA tarafından düzenlenen ve 3 gün süren fuar, Herat halkı tarafından büyük ilgi ile karşılanırken sadece yerli ziyaretçiler tarafından değil ayrıca Herat’ta bulunan yabancı kurum ve kuruluşlar tarafından da ziyaret edildi.

Coşkulu bir katılımın gerçekleştiği kadın el sanatları fuarında, üretici ve ziyaretçi kadınlar uzun zamandır bu büyüklükte bir sosyal programa katılmadıkları ve yapılan kültürel ve sanatsal faaliyetin birçok açıdan kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, fuara olan desteklerinden dolayı Türkiye'ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

TİKA, Uganda’da Yetimlere Yönelik “Fırıncılık Atölyesi” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kampala’da faaliyet gösteren ve sadece yetimlere yönelik kurslar düzenleyen A Future For Orphans Uganda derneğine, yerelde en çok tercih edilen ürünlerin hazırlanabileceği ve üst düzey organizasyonlara yönelik...