Haberler

13 Mart 2020

TİKA’dan Tunuslu ve Etiyopyalı Diplomatlara Diplomasi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi işbirliğinde düzenlenen Diplomasi Eğitimi Programı (DEP) kapsamında Türkiye’ye gelen Tunuslu ve Etiyopyalı diplomat heyetleri ağırlandı.

Diplomasi Eğitimi Programı kapsamında Türkiye’ye gelen 8 Tunuslu diplomat ile 12 Etiyopyalı diplomat; Türk dış politikasının genel ilkeleri ve çerçevesi ve ilgili ülke ile ikili ilişkiler konularında ve bunun yanı sıra; kamu diplomasisi, ikili-çok taraflı müzakereler, protokol, temsil, uluslararası ilişkiler ve uluslararası güvenlik gibi konularda eğitim aldılar.

Heyetler ayrıca Ankara’da TİKA Başkanlığına, Maarif Vakfına ve Yunus Emre Enstitüsüne ziyarette bulundu. TİKA ziyareti kapsamında TİKA tarafından yapılan faaliyetler hakkında bilgi edinen konuk heyetler, kendi ülkelerine ilişkin mevcut ve muhtemel TİKA projeleri ile ilgili bilgilendirildi.

Diplomasi Eğitimi Programı (DEP) eğitim modülleri kapsamında kamu diplomasisi, protokol, müzakere teknikleri konularında seminerler verilerek muhatap ülkelere diplomasi alanında insan kaynaklarını geliştirme yönünde katkı sağlandı.

Programa katılan diplomatlara Türk dış politikasının yanı sıra enerji, terör gibi özel başlıklara ilişkin bilgilendirmeler de yapılarak, Türkiye’nin tezlerini daha yakından analiz yapabilme imkânı sunuluyor; ikili işbirliğinin geliştirilmesi yönünde katkı sağlayan temaslar kuruluyor. Ankara’da gerçekleştirilen eğitimler sonunda İstanbul’da çeşitli tarihi ve kültürel mekânları da ziyaret eden konuk heyetlere aynı zamanda Türkiye’yi tanıma ve Türk kültürü hakkında bilgi edinme fırsatı veriliyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Tanzanya’da Cerrahi Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) 2018 yılından bu yana yürütülen Cerrahi Eğitim Programı (CEP) kapsamında planlanan Yardımcı Cerrahi Personel Eğitimlerinin ilki Yeryüzü Doktorları Derneği İşbirliğinde Tanzanya’nın Darüsselam kentinde gerçekleştirdi. 2020 yılı Cerrahi Eğitim Programı (CEP)...