Haberler

13 Mart 2020

TİKA’dan Tanzanya’da Cerrahi Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) 2018 yılından bu yana yürütülen Cerrahi Eğitim Programı (CEP) kapsamında planlanan Yardımcı Cerrahi Personel Eğitimlerinin ilki Yeryüzü Doktorları Derneği İşbirliğinde Tanzanya’nın Darüsselam kentinde gerçekleştirdi.

2020 yılı Cerrahi Eğitim Programı (CEP) kapsamında TİKA tarafından Tanzanya’ya getirilen Yeryüzü Doktorları Derneği’nin 4 kişilik doktor ve hemşire ekibi,  Darüsselam kentinde bulunan Muhimbili Devlet Hastanesinde cerrahi operasyonlarda yardımcı sıfatıyla görev alan farklı branşlardaki 62 sağlık personeline Yardımcı Cerrahi Personel Eğitimi verdi. 4 gün süren eğitimlere katılan sağlık çalışanları, modern cerrahi tekniklerini teorik ve uygulamalı olarak öğrenme fırsatı buldu.

Düzenlenen sertifika töreninde, TİKA Darüsselam Koordinatörü Halil İbrahim Okur, TİKA’nın bölgedeki faaliyetlerinden bahsederek bu tarz projelerin devam edeceğini duyurdu. Muhimbili Devlet Hastanesi Yetkilileri projenin önemine değinerek TİKA’ya ve gönüllü doktorlara şükranlarını sundu. Tanzanyalı sağlık çalışanları ise eğitimlerin kendileri için oldukça verimli geçtiğini kaydederek TİKA’ya ve Yeryüzü doktorlarına teşekkür etti. Konuşmaların ardından 62 kursiyere katılım ve başarı sertifikaları takdim edildi.

TİKA’nın Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP), Anne ve Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP), Halk Sağlığı Eğitim Programı (HASEP) ve Sağlık Hizmetleri Eğitim Programı (SAHEP) ile birlikte yürüttüğü sağlık eğitim programlarından biri olan Cerrahi Eğtim Programı (CEP) kapsamında kurgulanan Yardımcı Cerrahi Personel Eğitiminin, 2020 yılı içerisinde Nijer, Senegal, Gambiya ve Kamerun’da da uygulanması ve eğitimlerde üstün başarı gösteren katılımcıların Türkiye’ye getirilerek eğitici eğitimine tabi tutulması öngörülüyor.

Eğitici eğitimine tabi tutulan sağlık çalışanlarının kendi ülkelerinde eğitimlere devam etmesi ve böylece projenin sürdürülebilir olması bekleniyor. 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan bir diğer CEP projesi ise çeşitli kalp rahatsızlığı bulunan çocukların erken müdahaleyle iyileşmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurgulanan “Uygulamalı Katater Pediatrik Anjiyografi Eğitimi“. Eğitimin ilk olarak Kırgızistanlı çocuk cerrahlarına yönelik olarak uygulanması hedefleniyor.

Gelişmekte olan ülkelerin uzman hekim ve cerrah vasfına sahip uzman kapasitesini artırmak amacıyla TİKA tarafından 2018 yılından bu yana yürütülen “Cerrahi Eğitim Programı  (CEP)” dâhilinde hayata geçirilen eğitimlerin temel amacı, öncelikle cerrahi alanda çalışan uzmanlara ve ameliyat işlemlerinde rolü olan diğer sağlık personeline belirli konularda hızlandırılmış eğitimler vererek yararlanıcı ülkelerin beşeri sermayelerine katkı sunmaktır.

CEP kapsamında 2018 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Ukraynalı 22 uzmana “Cerrahide 3D Modelleme Uygulamaları Temel Eğitimi“, Ugandalı 30 kişiye ise “Uygulamalı Fako Cerrahisi Eğitimi“ düzenlenmişti.

Sonraki Haber

TİKA'nın Onardığı Kerkük Kayseri Çarşısı Esnafa Teslim Edildi

Irak'ın Kerkük kentinde yanarak kullanılamaz hale gelen Osmanlı mirası tarihi Kayseri Çarşısı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) tadilatı sonrası küllerinden doğdu. Çarşı esnafı yaklaşık bir yıl aradan sonra dükkânlarına kavuştu. 26 Kasım 2018’de çıkan...