Haberler

09 Nisan 2021

TİKA’dan Tacikistanlı Uzmanlara “Tarımının Ticarileştirilmesinde Türkiye Modeli”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası işbirliğinde gerçekleştirilen "Tarımın Ticarileştirilmesi Projesi" kapsamında Tacikistan Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve özel sektör uzmanlarından oluşan 11 kişilik heyet ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ülkemizin tarım makineleri ve teknolojileri, tohumculuk ve seracılık alanlarında tecrübesinin paylaşıldığı çalışma ziyareti kapsamında heyet, Antalya ve Konya illerinde incelemelerde bulundu.

Konuk heyet Antalya’da; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), özel sektöre ait tohum ve sera üretim firmaları ile Konya’da; Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Konya Tarım İl Müdürlüğünün yürüttüğü Güneysınırı İlçesi Genç Çiftçi Desteği kapsamında yürütülen çalışmaları inceledi. Heyet ayrıca, Konya ve Antalya’da tarım alet ve makineleri alanında çalışan özel sektöre ait fabrikaları da ziyaret ederek bilgi aldı.

Tarımın Ticarileştirilmesi Projesi ile kadınlara, 30 yaşına kadar olan gençlere ve engellilere, küçük bir işletme kurabilmeleri amacıyla yeni tarım makineleri veya üretim ekipmanları alımlarında hibe ve kredi şeklinde finansman desteği sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sudan’daki Arap Sakızı Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sudan Arap sakızı üreticilerine hasat malzemeleri yardım çantası desteği sağladı. TİKA tarafından Sudan Arap Sakızı Meclisi ile işbirliği içinde Sudan’ın 10 farklı eyaletindeki küçük üreticilere dağıtılması planlanan 300...