Haberler

28 Mayıs 2019

TİKA’dan Tacikistan’a Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Tacikistan’ın 4 farklı bölgesinden seçilen Kulak, Burun, Boğaz Doktorları ve Yenidoğan Uzmanlardan oluşan 9 kişilik heyete İstanbul’da Yenidoğan İşitme Tarama ve İleri Odyolojik Değerlendirme uygulamalı eğitimleri verildi.

Türkiye’nin Yeni Doğan İşitme Tarama alanındaki tecrübesi Tacikistan’a aktarılmaya devam ediyor

TİKA’nın Tacikistan’da yürüttüğü Anne ve Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP) kapsamında Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinin Tacikistan’a aktarılması amacıyla 4-5 Aralık 2018 tarihleri arasında başkent Duşanbe’de yenidoğan bebeklerde işitme tarama testinin önemi ile ilgili farkındalık yaratma amaçlı bir eğitim programı düzenlenmişti.

TİKA ve Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen eğitim programına Tacikistan’ın farklı bölgelerinden gelen 33 doktor katılmış ve başarılı olan kursiyerlerin daha ileri bir eğitim almak üzere Türkiye’ye gönderilmesi planlanmıştı.

Bu kapsamda, Tacikistan’ın 4 farklı bölgesinden seçilen Kulak, Burun, Boğaz Doktorları ve Yenidoğan Uzmanlardan oluşan 9 kişilik heyet İstanbul’da gerçekleştirilen Yenidoğan İşitme Tarama ve İleri Odyolojik Değerlendirme Uygulamalı Eğitimlerine katıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen eğitim programına katılan Tacik doktorlarına Türk meslektaşlarının bu alandaki tecrübelerini yerinde görme ve öğrenme imkânı sağlandı. İki haftalık uygulamalı eğitim programı sonunda eğitime katılan Tacik doktorlara sertifikaları İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik tarafından takdim edildi.

Projenin bir sonraki aşamasında Türkiye’de ileri seviye uygulamalı eğitimden geçen doktorların görev yaptığı hastanelere işitme tarama cihazlarının hibe edilmesi planlanıyor. Bu sayede yeni doğan çocukların işitme tarama testinden geçirilmesi ve ileride işitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkabilecek engellerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Kırgızistan’da Türk Dünyası Şairler Buluşması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği ( DÜNYA-DER), Oş Büyükşehir Belediye Başkanlığının işbirliğinde, “2019 Yılı Kültür Başkenti Kırgızistan’ın Oş şehrinde Türk Dünyası...