Haberler

23 Temmuz 2019

TİKA’dan Tacikistan’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’da yürütülen Kırsal Bölgelerde Ana Çocuk Sağlığının Desteklenmesi Programı kapsamında gerçekleştirilen proje ile Rudaki İlçesindeki Arbobhatun Köyü Sağlık Merkezinin hizmet binası yenilendi.

Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen projede sağlık merkezinin artık kullanılamaz halde olan ek binası yıkılarak yerine iki katı büyüklüğünde bir bina inşa edildi ve merkezin ihtiyaç duyduğu tüm tıbbi donanım ve ofis mobilyaları da temin edildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı Arbobhatun köyünde yer alan tek sağlık merkezi olan Arbobhatun Köyü Sağlık Merkezi, sadece 2017 yılı içerisinde 43.764 kişiye sağlık hizmeti verdi. Bunun yanı sıra aynı yıl içerisinde 56.864 kişi evlerinde ziyaret edilerek sağlık hizmeti sunuldu.

9’u doktor ve 12’si hemşire olmak üzere toplam 21 sağlık personelinin görev yaptığı sağlık merkezinde aile doktorluğu, diş hekimliği, jinekoloji, göz hastalıkları ve dahiliye gibi bölümler bulunuyor.

Gerçekleştirilen proje ile hem sağlık merkezinin kapasitesinin arttırılması hem de sağlık merkezinden yararlananların daha iyi şartlarda sağlık hizmetleri almaları hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllüleri Kenya’da Yüzlerce İnsana Şifa Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Kenya'daki öğrenciler, göz taraması ve ameliyatlara yardımcı oluyor. Tecrübe Paylaşım Programı ile Türkiye’den Kenya’ya gelen 15 tıp fakültesi ve hemşirelik bölümü öğrencisi Garissa kentinde...