Haberler

23 Temmuz 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Kenya’da Yüzlerce İnsana Şifa Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Kenya'daki öğrenciler, göz taraması ve ameliyatlara yardımcı oluyor.

Tecrübe Paylaşım Programı ile Türkiye’den Kenya’ya gelen 15 tıp fakültesi ve hemşirelik bölümü öğrencisi Garissa kentinde Kenyalı doktorlar ile 250 katarakt ameliyatına katıldı. Ayrıca yine aynı sağlık kampı kapsamında Garissa’da 13 ayrı okulda yaklaşık 5.000 göz taraması gerçekleştirildi. Taramalar sonucu göz kusurlarına göre başta öğrenciler olmak üzere 500 kişiye de gözlükleri TİKA tarafından temin edildi.

2011 yılından bu yana Türk STK’ları ve TİKA’nın yardımlarını sürdürdüğü Dadaab Mülteci Kampında ise bu hafta sonuna kadar 250 katarakt hastasının ameliyat edilmesi planlanıyor.

Gören Gözler Gülen Yüzler

TİKA Nairobi Program Koordinatörü Emre Yüksek sağlık kampı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Kenya’daki iklim şartları nedeni ile göz hastalıkları çok sık görülen bir sorun. Daha önce Kenya’nın farklı bölgelerinde de üç göz kampı yapmıştık. Bu sene de hem 15 Temmuz Şehitlerimizin aziz hatıraları Doğu Afrika’da yaşatmak hem de Türkiye’den gelen genç doktor adaylarının Kenyalı doktorlar ile gönüllü tıp alanında tecrübe kazanmalarını sağlamak adına ‘Gören Gözler Gülen Yüzler’ sağlık kampını düzenliyoruz.” diye konuştu.

 Kâbe’yi görmek için ameliyat oldu 

Ailesiyle ülkenin Garissa bölgesinde yaşayan ve 5 yıl önce uğradığı saldırı nedeniyle geçirdiği travma sonucu gözlerinden rahatsızlanan 60 yaşındaki İbrahim Guhad da kampa katılanlardan biriydi.  Daha önce sol gözünden ameliyat edilen Guhad, 2 Ağustos'ta hacca gideceğini ve Kabe'yi daha güzel görmek istediği için kampa başvurduğunu söyledi. Yapılan muayene ve ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Guhad, Kabe'yi görebilecek olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na Teknik Donanım Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Makedonya resmi ziyareti kapsamında TİKA tarafından gerçekleştirilen “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Dijital Arşiv Altyapısının Kurulumu” teslim törenine katılarak, dijital arşiv bölümünü ziyaret etti. İki ülke arasında...