Haberler

12 Aralık 2023

TİKA’dan Sri Lanka’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sri Lanka’da faaliyet gösteren Insight Yönetim ve Teknoloji Enstitüsü’nün başkent Kolombo, Puttalam ve Mawanella'da bulunan üç farklı mesleki eğitim merkezine teknik donanım desteği sağlandı.

Otomobil, elektrik, iklimlendirme ve inşaat alanlarında ülkenin kalifiye personel eksiğini gidermek amacıyla mesleki eğitim veren ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Insight Yönetim ve Teknoloji Enstitüsü’nün başkent Kolombo, Puttalam ve Mawanella'da bulunan üç merkezine TİKA tarafından mesleki eğitim malzemeleri temin edildi.

Enstitü bünyesinde her yıl 350’den fazla öğrenciye otomobil mekaniği, soğutma ve klima uzmanlığı, elektrik ve inşaat uzmanlığı alanlarında 12 ila 18 ay süreli tam zamanlı kurs düzenlemekte. Ayrıca yoksul ailelerden gelen kursiyerleri desteklemek için enstitü tarafından eğitime kabul edilen gençlerin yarısından fazlasına da burs sağlanıyor.

Teknik donanımların teslim töreninde konuşan Enstitü yöneticilerinden Abdul Kuddoos Muhamad Fawzan,“burada çalışan öğretmenlerimiz çok mutlu oldular. Daha iyi şartlarda eğitim görecek gençlerimizi, Allah’ın yardımıyla güzel bir geleceğe hazırlayacağız. Türkiye’ye ve sizlere dua ediyoruz” dedi.

22 milyon nüfusuyla birçok farklı kültür, dil ve etnik kökenli topluluğa ev sahipliği yapan Sri Lanka, son yıllarda eğitim konusunda önemli düzenlemelere giderek mesleki eğitim düzeyini artıracak önlemler almış olsa da, genç nüfusun büyük bir kısmı üniversite okuma imkânına sahip olamıyor.

Sri Lanka’da her yıl 300.000'den fazla öğrenci üniversite sınavına giriyor ve bunların yalnızca %20'si üniversitelere ve diğer yükseköğretim, mesleki ve teknik eğitim kurumlarına yerleşebiliyor. Geriye kalanlar, lise sonrası eğitim ve öğrenim için yeterli olanağa sahip olamadıkları için işsiz kalmaktadır. Bu gençlerin bir kısmı ise yurtdışına giderek eğitim almaya çalıştıkları için ülkenin üretken genç nüfusunun sayısı düşmektedir.

Sonraki Haber

“Kuzey Makedonya’dan Ressamlar Sergisi” Ankara’da Açıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) kuruluşunun 30. yılı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına ithafen düzenlenen “TÜRKSOY Ressamlar Buluşması” programı kapsamında “Kuzey Makedonya’dan Ressamlar Sergisi” Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde açıldı. Ankara Müzik...