Haberler

17 Ekim 2023

TİKA’dan Somalili İtfaiyecilere İleri Seviye İtfaiye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Somalili itfaiye personeline yönelik İleri Seviye İtfaiye Eğitimi programı düzenlendi.

TİKA ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve iş birliğinde, Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) kapsamında, 2023 yılı Mart ayında Somali'de düzenlenen temel eğitimin ardından, 16 Somalili itfaiye personeline Konya İtfaiyesi Eğitim Merkezi'nde (KİTEM) 12 gün süren "İleri Seviye İtfaiye Eğitimi" düzenlendi.

Katılımcılar yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında ileri düzey teorik ve uygulamalı eğitimler aldılar. Eğitim sonunda uzman eğitmenlerin gözetiminde bir tatbikat gerçekleştirildi ve katılımcılara sertifikaları verildi.

Tatbikat programı ve sertifika törenine; Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu,  Mogadişu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdiaziz Osman Mohamed, AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ile Konya’daki kamu, özel sektör ve sivil toplum kurumlarının üst düzey temsilcileri katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Uslu, Konya İtfaiyesinin yurt dışında ve Türkiye'de TİKA iş birliğinde birçok proje gerçekleştirdiğini belirterek desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

Mogadişu Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mohamed, Somali'de düzenlenen ilk eğitimin ardından Türkiye'de düzenlenen eğitimin kendileri için büyük fayda sağladığını ve TİKA'nın Somali'ye yönelik projeler için teşekkür etti.

TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Polat da Türkiye'de eğitmen unvanı alan itfaiye personelinin Somali'ye döndükten sonra diğer itfaiye personeline eğitim vereceğini belirtti.

Afet ve acil durumlar karşısında iş birliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan ADAMEP kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Bangladeş'te İki Sağlık Ocağı İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Natore şehrinde inşa edilen ve donanım desteği verilen 2 sağlık ocağı düzenlenen törenlerle hizmete açıldı. Açılış törenleri, başkent Dakka’ya karayoluyla 5 saatlik bir mesafede yer alan...