Haberler

17 Ekim 2023

TİKA Bangladeş'te İki Sağlık Ocağı İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Natore şehrinde inşa edilen ve donanım desteği verilen 2 sağlık ocağı düzenlenen törenlerle hizmete açıldı.

Açılış törenleri, başkent Dakka’ya karayoluyla 5 saatlik bir mesafede yer alan Natore şehrinin Singra ilçesindeki Chattardighi ve Kalam köylerinde düzenlendi. Geçimlerini tarım ve hayvancılık yaparak sağlayan ve yoksullukla mücadele eden bölge halkının sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek sağlık ocakları bulundukları bölgede yaşayan yaklaşık 40.000 kişiye hizmet verecek.

Açılış törenlerine Bangladeş Halk Cumhuriyeti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zunaid Ahmed Palak, TİKA Bangladeş Program Koordinasyon Ofisi Yetkilileri, Bakanlık yetkilileri, il ve ilçe sağlık sorumluları katıldı.

Açılış konuşmasında TİKA Dakka Program Koordinatörü Şevki Mert Barış, TİKA hakkında bilgi vererek kurumun Bangladeş’’in tüm bölgelerindeki faaliyetlerinden örnekler sundu. Bangladeş’in şubat ayında Türkiye’de meydana gelen depremler döneminde yaptığı yardımlar için teşekkürlerini sunan Barış, TİKA’nın 2014 yılından bu yana kurduğu 18 sağlık ocağının Türkiye – Bangladeş dostluğunun bir göstergesi olduğunu da sözlerine ekleyerek TİKA’nın önümüzdeki dönemde de Bangladeş’e desteklerinin devam edeceğini belirti.

Her iki törende de konuşan Bakan Palak, TİKA’nın ulaşım imkânı kısıtlı olan bu bölgeye yaptığı sağlık desteğinin Bangladeş halkı için oldukça değerli olduğunu söyledi. Dostluğun kötü günlerde belli olduğuna vurgu yapan Palak, Rohingya Krizinin çözümü için Bangladeş’e en başından beri destek veren Türk Halkı’na ve kriz başladığında bölgeye gelen Emine Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. Bu sene Türkiye’de meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajını ileten Palak, Bangladeş halkının yardımlarının yanı sıra, devlet olarak 10.000 adet çadır göndererek Türk milletinin acısını paylaştıklarını anımsattı.

Bangladeş son yıllarda sağlık alanında önemli atılımlar yapmış olsa da kalabalık nüfusu ve ülkenin ekonomik imkanlarının sınırlılığı nedeniyle sağlık sektöründe ciddi aksaklıklar yaşanıyor. 170 milyonu aşkın nüfusuyla dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülkelerden biri olan Bangladeş, Birleşmiş Milletler verilerine göre bebek ölümlerinin yüksek oranda seyrettiği bir ülke. Sağlığa ayrılan bütçenin düşük olması ve yetişmiş sağlık çalışanı sayısının yetersizliği, Bangladeş halkının sağlık hizmetlerinden faydalanmasını önemli ölçüde engelliyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’daki Eğitim Merkezine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’da bulunan eğitim merkezine teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Gambiya’nı Brikama şehrinde bulunan Ndemban Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ne inşaat ve marangozluk alanlarında kullanılan teknik ekipmanlar temin edildi....