Haberler

08 Eylül 2021

TİKA’dan Somaliland Köylerine Su Havuzu Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afrika kıtasının en az yağış alan bölgelerinden biri olması sebebiyle kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Somaliland’e su havuzları inşa etti.

TİKA, kuraklık sebebiyle, özellikle tarım ve hayvancılık alanlarında sıkıntı yaşayan Somaliland’da su havuzları projesini hayata geçirdi. Proje öncesi bölge halkı, yaşanan kuraklıkla başa çıkmak için yağış dönemlerinde yağan yağmurları, kendi imkânlarıyla kazı yaparak oluşturdukları yağmur suyu toplama havuzlarıyla muhafaza ediyordu. TİKA’nın hayata geçirdiği proje ile birlikte, kuraklıktan en çok etkilenen bölge olan başkent Hargeysa’ya yaklaşık 60 km uzaklıktaki Qoolcadey (Koladey), Innaguxa (İnaguha) köylerine 2 adet yağmur suyu toplama ve barındırma havuzu inşası yapıldı.

Projenin açılış törenine; T.C Hergeysa Başkonsolosu Harun Aslan, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü İlhami Turus, ve Somaliland Su İşleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet katıldı.

Proje ile birlikte köylerde yaşayan 800 hane halkının, kuraklıktan etkilenmeden tarım ve hayvancılık faaliyetlerine devam etmesi bekleniyor.

Sonraki Haber

Kamerun’da Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’un Nsem ilçesinde yer alan Mekone IV İlkokuluna 3 derslik ve 2 ofisten oluşan iki ek blok inşa ederek donanımını gerçekleştirdi. 2021-2022 eğitim-öğretim döneminin başladığı Kamerun’da, Mekone 4...