Haberler

08 Eylül 2021

Kamerun’da Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’un Nsem ilçesinde yer alan Mekone IV İlkokuluna 3 derslik ve 2 ofisten oluşan iki ek blok inşa ederek donanımını gerçekleştirdi.

2021-2022 eğitim-öğretim döneminin başladığı Kamerun’da, Mekone 4 köyünün öğrencileri artık yeni binalarında eğitim görecek. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen açılış töreni ile faaliyete başlayan ek bloklar hizmet kapasitesini artırırken öğrencilerin daha elverişli bir ortamda eğitim almalarına olanak sağlayacak.

Düzenlenen açılış törenine Nsem ilçesi Kaymakamı, Belediye Başkanı, İlköğretim Müfettişi ve Belediye Meclisi üyeleri ile Mekone 4’ün ve civar köylerin dini ve idari liderleri ile köy halkı katıldı. Törende konuşan Nsem Kaymakamı Christian Nseth III, Türkiye’ye ve TİKA’ya şükranlarını ileterek okulun artan kapasitesi ile civar köylerden de çok sayıda öğrenciye eğitim verebilecek hale geldiğini, bunun kendileri için çok sevindirici olduğunu ifade etti.

TİKA Yaounde Program Koordinatörü Burak Özden ise yaptığı konuşmada köy halkının özverili çalışmasıyla bir aydan kısa bir süre içerisinde tamamlanarak yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirilen projenin tamamlanmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek Kamerun’da eğitim projelerini desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Tören sonunda geçtiğimiz yıl başarı gösteren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Proje kapsamındaki ek bloklar TİKA tarafından sağlanan destekle köy halkı tarafından inşa edilirken ihtiyaç duyulan sıra ve masalar da TİKA tarafından temin edildi. Proje ile mevcut öğrenci sayısı 3 kat artarak 120’den 360’a çıktı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de Modern Tavukçuluğa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Zamzam Üniversitesi işbirliğinde yürütülen "Somali Yumurta Tavukçuluğunun Geliştirilmesi Projesi" kapsamında başkent Mogadişu’da 198 m2’lik modern tavuk üretim çiftliği kuruldu....