Haberler

30 Mart 2019

TİKA’dan Somali’de Acil Tıp Kapasite Artırma Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türk ve Sudan Sağlık Bakanlıkları işbirliğinde, İİT üyesi 12 ülkeye yönelik başlatılan eğitimlerin üçüncüsü Somali’de gerçekleştirildi.

TİKA tarafından uygulanan Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında 2017 yılı sonunda başlatılan çalışmaların devamında Sudan-Türk işbirliği üçüncü ülkelere yönelik eğitim faaliyetlerine devam ediliyor.

Eğitim programını tamamlayarak eğitmen olan 58 Sudanlı eğitmen tecrübelerini İİT üyesi ve TİKA ofislerinin bulunduğu 12 ülkenin sağlık personeline 2019 yılı itibariyle aktarmaya başladı. İİT üyesi ülkeler nezdinde Afet ve Acil Durum Müdahalelerine yönelik eşgüdüm ve ortak kapasitenin oluşturulması amacıyla oldukça önem taşıyan söz konusu eğitimler Cibuti ve Çad’tan sonra Somali’de gerçekleştirildi.

TİKA desteği ve koordinasyonuyla Sudanlı ve Türk eğitmenlerinden oluşan ekip, Somali Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı nezdinde 32 kişilik doktor, hemşire ve ambulans personelinin katıldığı ADG+ Eğitim Modülü uygulandı. Eğitim alan kursiyerlerden eğitici adaylar seçilip kendilerine ileri seviye eğitimi ve eğitici eğitimi verilmesiyle birlikte Somali’de eğitmen kapasitesinin oluşturulması hedefleniyor.

T.C. Mogadişu Büyükelçisi Dr. Mehmet Yılmaz Somali Türk Görev Komutanı Kurmay Albay Ömer Faruk Demircioğlu, Somali Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Mohamed Saeed, Somali Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Dr Abdallah Hashi ve Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Yılmaz’ın katıldığı törende katılımcılara başarı durumlarına göre sertifikalar takdim edildi.

 Proje çerçevesinde, TİKA, SESRIC ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde acil sağlık hizmetleri alanında liderlik rolü üstlenen Sudan’ın, söz konusu görevi ifa etmek üzere ihtiyaç duyduğu yerli eğitici havuzunun oluşturulması amacıyla 2017-2018 dönemi içerisinde, 58’i eğitici olmak üzere toplam 228 Sudanlı sağlık personeline Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimi verilerek Sudan’ın beşeri kapasitesinin oluşturulmasına yönelik faaliyetler tamamlandı.

ATKAP programı ile TİKA, Türkiye’nin sağlık sektöründe elde etmiş olduğu kazanımları dünya’nın birçok farklı yerine taşıyor.  Uganda ve Gine’de düzenlenecek eğitimlerle projenin devam etmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kolombiya'da Selzedelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın Choco bölgesinde selden en çok zarar gören Istmina’nın merkezinde çiftçi ve esnafa hasarların tamiri için ekipman desteğinde bulunuldu ve Andres Bello İlkokulunda okuyan 140 öğrenciye kırtasiye...