Haberler

31 Mart 2019

TİKA’dan Kolombiya'da Selzedelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın Choco bölgesinde selden en çok zarar gören Istmina’nın merkezinde çiftçi ve esnafa hasarların tamiri için ekipman desteğinde bulunuldu ve Andres Bello İlkokulunda okuyan 140 öğrenciye kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.

Kolombiya’nın Choco bölgesinde bulunan San Juan nehri taşarak, çevredeki birçok yerleşim alanının sular altında kalmasına ve nehire katılarak yok olmasına neden oldu ve 7 binden fazla kişi evini ve yaşam alanlarını kaybetmişti.

Nehir taşkını sonunda yardım çağrısında bulunan Choco Valisi Jhoany Palacios, bölgede aşırı yoksulluk sınırında yaşayan insanların sel nedeniyle tüm geçim araçlarından mahrum kaldıklarını söylemesi üzerine TİKA, bölge halkına tekrar üretim faaliyetlerine başlayabilmeleri için gerekli ekipman desteğinde bulundu.

Yardımların koordinasyonunda işbirliği yapılan Kolombiya Ulusal Afet Yönetimi Merkezi (UNGRID) Yetkilisi Luis Ignacio Muñoz, “Bugün Türkiye hükümeti tarafından TİKA aracılığı ile okul öğrencilerine dağıtılan kırtasiye malzemesi ve küçük bir yerleşim yeri olan Primavera’da hibe edilen teçhizatın teslimini gerçekleştiriyoruz. Bizim görevimiz buradaki mağdurlara ulaştırılan yardımların en hızlı sürede doğru kişilere ulaştırılmasında uluslararası kuruluşlara yardım etmektir. TİKA’nın faaliyetlerinin sadece Choco bölgesini değil Kolombiya’nın birçok bölgesini kapsadığını biliyoruz ve bu gayretlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyoruz.” dedi.

TİKA’nın yardım ulaştırdığı Primavera Topluluğunun Başkanı Nelson Eugenio Mosquera da “Ben Nelson Eugenio Mosquera, öğretmenim ve aynı zamanda Primavera Topluluğu Başkanı ve Istmina Belediyesi Meclis üyesiyim. Yaşadığımız yerde afetlere ve ırmak taşkınlarına alışığız. Bazen yerel ve ulusal kurumlardan yardım ulaşıyor. Fakat günbegün yerleşim yerimiz taşkınlar neticesinde aşınıp küçülmekte. Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Ulusal Afet Kurumumuz ile işbirliğinde buraya ulaştırdığınız yardımlar ile geçtiğimiz senelerde meydana gelen ve daha büyük zararlara neden olan Mocoa afetinde yaşananların tekrarlanması engellenmiş oldu.”

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’lı Öğretmenlere STEM Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Trakya Üniversitesi (TÜ) iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında 24 Afgan öğretmen Edirne'de STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik)  eğitimi aldı. Disiplinler arası bir öğrenim yaklaşımı olan STEM...