Haberler

09 Haziran 2017

TİKA’dan Romanya’da Laparoskopi Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ürolojik Laparoskopi ve Edoskopi Derneği, Onkoloji Enstitüsü ve Iuliu Hatieganu Tıp ve Farmakoloji Üniversitesi işbirliğinde Romanya’da laproskopi kursu düzenlendi.

TİKA, Romanya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA desteği ile Romanya’nın Cluj Bölgesinde Ürolojik Laparoskopi ve Edoskopi Derneği, Onkoloji Enstitüsü ve Iuliu Hatieganu Tıp ve Farmakoloji Üniversitesi’nin organizasyonunda 41. İleri Uygulamalı Laparoskopi Kursu ve Romanya’nın 7’nci Uluslararası İleri Ürolojik Laparoskopi Kursu düzenlendi.

Kursa Türk ve Romen eğitmenlerin yanı sıra Bulgaristan ve Cezayir’den kursiyerlerde katılarak, karşılıklı olarak deneyim paylaşımında bulundular. Programda; laparoskopik ürolojik cerrahi teorik eğitimleri ve video eşliğinde eğitimler ile aynı zamanda   ayrıntılı laparoskopik ürolojik cerrahi ekipman kullanımı ve dezenfeksiyon ile ilgili uygulamalı eğitimleri verildi. Devamında gerçekleştirilen canlı cerrahiler ile kurs tamamlandı. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksikadaki Kızılderili Müslümanlara İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksika’nın Chiapas Eyaletinde yaşayan Kızılderili Müslümanların Ramazan sevincine ortak oldu. Toplam Müslüman nüfusun yaklaşık 5.000 olduğu Meksika Birleşik Devletleri İslamiyet ile ülkeye 1800’lü yıllarda Osmanlı coğrafyasından (Filistin, Suriye,...