Haberler

10 Haziran 2017

TİKA’dan Meksikadaki Kızılderili Müslümanlara İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksika’nın Chiapas Eyaletinde yaşayan Kızılderili Müslümanların Ramazan sevincine ortak oldu.

Toplam Müslüman nüfusun yaklaşık 5.000 olduğu Meksika Birleşik Devletleri İslamiyet ile ülkeye 1800’lü yıllarda Osmanlı coğrafyasından (Filistin, Suriye, Lübnan, Mısır) göç eden Müslümanlar ile tanıştı. Genel nüfusu ile kıyaslandığında az görünmekle birlikte ülkede İslamiyet’e olan ilgi her geçen gün artıyor.

TİKA tarafından Meksika’nın başkenti Meksiko Şehri’nde 2016 yılında açılan Meksika Bölgesel Program Koordinasyon Ofisinin çalışmaları kapsamında Meksika’nın güneyinde bulunan Chiapas Eyaleti’nin San Cristobal Las Casas bölgesinde yaşayan Müslümanlara iftar yemeği ve gıda kolisi dağıtımı yapıldı. Tzotzil Kızılderililerine ait Kevser Camiinde düzenlenen iftar programına bölgede yaşayan Müslüman ve diğer dinlere mensup kişiler katıldı. Ramazan programı kapsamında sunulan iftar yemeği Kızılderili Müslüman kadınlar tarafından hazırlanarak misafirlere sunuldu. İftar programına katılan ve ekonomik sıkıntı çeken bölge sakinlerine Ramazan erzak paketi dağıtımı da gerçekleştirildi.

Tzotzil Kızılderililerinin ileri gelenleri bolluk ve bereket ayı olan Ramazan da yaşadıkları bölgeye 12.000 km mesafede bulunan Türkiye’den kendileri için uzanan şefkat elinden dolayı Türk Milletine teşekkürlerini ifade etti.. TİKA aracılığı ile ulaştırılan desteğin kendileri için çok anlamlı olduğunu ve Türk kardeşlerinin her zaman yanlarında olduğunu bilmenin kendilerine mutluluk verdiğini ifade ettiler.

Sonraki Haber

Etiyopya’nın Mescitleri Ramazan’da TİKA ile Aydınlanıyor

Etiyopya’nın farklı eyaletlerinden 20 mescit, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan güneş panelleri ile hem ışığa hem ses sistemine kavuştu.  TİKA Etiyopya’daki projelerine bir yenisini daha ekledi. Başkent Addis Ababa’ya yaklaşık 200...