Haberler

06 Ekim 2023

TİKA’dan Pakistan'ın Deprem Altyapısının İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Kalkınma Bankası (IsDB), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) iş birliğinde hayata geçirilen “Türkiye-Pakistan Meteoroloji Bölümünün Deprem Altyapısın İyileştirilmesi Ters Bağlantı Projesi” başarıyla tamamlandı.

Proje ile Türkiye’nin sahip olduğu bilgi, beceri, tecrübe ve teknolojilerinin İslam Kalkınma Bankası üye ülkelerine aktarılması, Ters Bağlantı (Reverse Linkage) Programı kapsamında Pakistan Meteoroloji Enstitüsünün deprem ve sismolojik araştırma alanlarında kapasitesinin arttırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında, TÜBİTAK MAM tarafından verilen deprem verilerinin işlenmesi ve değerlendirilmesi, zemin sınıflandırılması ve veri değerlendirilmesi, GPS veri toplama ve işleme alanlarında verilen eğitimlere TİKA tarafından destek sağlandı.

Projenin son teknik eğitim programı kapsamında Pakistanlı 17 uzman eğitimlerini tamamlayarak, katılım sertifikalarını aldı.

 

Sonraki Haber

TİKA, Türkiye’nin Güvenlik Alanındaki Tecrübelerini Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Jandarma Genel Komutanlığı iş birliğinde Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı personeline yönelik “Ceza İnfaz Koruma Hizmetleri Kursu” düzenlendi. Uluslararası Jandarma Güvenlik İşbirliği Projesi kapsamında Çanakkale Jandarma Eğitim Merkezi...