Haberler

08 Ocak 2020

TİKA’dan Pakistan’ın En Eski Aşçılık Okuluna Destek

1967 yılında kurulan Pakistan’ın en eski aşçılık okulu Pakistan Turizm ve Otelcilik Enstitüsünün master mutfakları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donatıldı.

Karaçi merkezli eğitim kurumuna Pakistan’ın 4 eyaletinden aşçı adayları gelerek 1 yıllık diploma programına katılıyor. Ancak enstitüsünün mutfak ekipmanları bütçe imkânsızlıklarından dolayı uzun yıllar yenilenemediğinden enstitü özel aşçılık okullarıyla rekabet edemiyordu ve diploma programına katılan kursiyerlerin sayısı gün geçtikçe azalıyordu. TİKA tarafından sağlanan destek ile enstitüsünün kapasitesinin geliştirilmesinin yanı sıra öğrenciler bireysel olarak pratik eğitime katılma imkânına kavuştu.

Enstitütü Direktörü Niyazi Ali Malkani yaptığı açıklamada,  enstitülerinden kuruluşundan beri Pakistan’ın en ünlü aşçılarını yetiştirdiğini belirterek, TİKA tarafından verilen destek ile okulun altyapı imkânlarının geliştiğini ve bu katkı ile okula yeni aşçı adayları tarafından ilgisinin artacağını ifade etti. 

Pakistan’ın ünlü aşçılarından olan ve aynı zamanda baş eğitici olarak görev yapan Şef Faizan Rahman Ahmed, öğrencilerin yeni mutfakta çalışmak için çok istekli olduğunu ve öğrencilerin bireysel çalışma imkânı sağlayan masalar ile yeteneklerini gösterme imkânına kavuştuğunu belirtti.

 TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı,  yoğun genç nüfusa sahip Pakistan’da TİKA olarak mesleki eğitime önem verdiklerini, bu projenin de bu alanda güzel bir örnek olduğunu ifade ederek projenin ikinci etabında Türk Mutfağının Pakistan’da tanıtılmasını sağlamak amacıyla malzeme desteği sağladıkları enstitüde Türk Şefler tarafından eğiticilerin eğitimi programı düzenleneceği söyledi.

Sonraki Haber

İİT Helal Expo ve 5. Dünya Helal Zirvesi

7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo ve 5. Dünya Helal Zirvesi İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. “Tüm Nesiller için Helal: ‘Ailenin ve Gençliğin Önemi’,  ‘Sağlıklı Yaşam İçin Helal’in Önemi’” temaları ile iki etkinlik...